Споразумение за оборудване на кораб за насипни товари с ротори “Флетнър” обявиха Teck Resources и Oldendorff Carriers. С това се цели намаляване на емисиите по веригите за доставки, заявиха пред Maritime.bg от пресслужбата на Oldendorff.
Споразумението е за кораб DIETRICH OLDENDORF, който превозва въглища и стомана за Teck. Съвместната инвестиция ще осигури инсталирането до средата на следващата година на ротори “Флетнър” на кораба.
Роторите, заедно с други мерки, които компаниите предприемат, се очаква да намалят емисиите с 55%.
От обявяването през ноември 2021 г. на началото на съвместните усилия на Teck и Oldendorff за намаляване на емисиите по веригата на доставки, приблизително 115 000 тона емисии на CO2 са елиминирани, което се равнява на премахването на над 25 000 бензинови пътнически превозни средства от пътищата, твърдят от Oldendorff.
„Това иновативно споразумение за използване на вятърна енергия в корабоплаването ще намали въглеродния отпечатък във веригата за доставки на Teck и ще спомогне за развитието на зелени транспортни коридори“, каза Джонатан Прайс, президент и главен изпълнителен директор на Teck.
Патрик Хътчинс, главен изпълнителен директор на Oldendorff Carriers, добави: Развълнувани сме да използваме силата на вятъра в транстихоокеанската търговия със сухи насипни товари с прогресивен партньор като Teck. Нашата взаимна решимост да управляваме декарбонизирана верига за доставки може да бъде реализирана само чрез сътрудничество. Енергийният преход започна и ние сме готови да направим необходимите съвместни инвестиции, които ще осигурят значително намаляване на емисиите. Четиридесет години исторически метеорологични данни показват, че търговията между Тихоокеанския северозапад и Азия е една от най-добрите търговски линии за производство на надеждна вятърна енергия.
Произведени от Norsepower, роторите са конструирани отчасти с рециклирани материали от приблизително 342 000 пластмасови бутилки.
Тек и Олдендорф също в момента изпитват използването на биогориво на друг кораб за насипни товари като поредна стъпка за намаляване на емисиите.