Интересът към морското образование у нас е засилен. Това сочи проучване на Maritime.bg сред висшите и средните морски образователни центрове.
В страната това са Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” (ВВМУ), Технически университет – Варна (ТУ-Варна), Варненска морска гимназия „Св. Н. Чудотворец” (ВМГ), Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола” – Бургас (ПГМКР). Специалисти за речната индустрия подготвя Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване – Русе (ПГРКК).
Тенденциите показват, че в близките години по-голямата част от кандидатите ще от вътрешността на страната. Постепенно интересът на кандидатите живеещи в големите градове по крайбрежието ще спада. Типично морските Варна и Бургас, традиционно „даващи“ най-много кандидати, ще бъдат изместени. Очаква се интересът към морското образование да се засили в слаборазвитите или развиващи се региони на страната. Все повече момичета ще се нареждат сред кандидатите.
Вероятната причина за засиления интерес към морското образование тази година е икономическата и финансова криза.
Това потвърдиха и десетки кандидат-студенти, на които Maritime.bg зададе въпроси.
Най-голям брой от кандидатите в морските ВУЗ-ове заявяват, че кандидатстват в тях заради сигурността, която осигурява професията на море.
За новата учебна година ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” приема 515 бакалаври. 400 от тях са в редовна форма на обучение, а останалите 115 – в задочна.
В Навигационния факултет ще се обучават 320 младежи, а в Инженерния 195.
Днес завърши записването на второ класиране във ВВМУ. Започнало е записването на платени бакалаври.
5 души са се борили за място в курсантските бройки, където бяха приети 18 души.
През следващия месец ще започне прием на 45 магистри държавна поръчка и на около 100 магистри в платена форма на обучение.
Налице са ограничени бройки чуждестранни студенти от Грузия, Румъния, Русия и Виетнам.
”Отчитат се по-добри резултати от миналогодишния прием, като тази година местата се запълваха по-бързо. Разбира се ще обобщим всички резултати след като запишем платените бакалаври”, каза пред Maritime.bg началникът на ВВМУ кап. I ранг проф. двн Боян Медникаров.
В Технически университет – Варна също се отчита по-висок интерес от миналогодишния. Тази година броят на приетите в морските специалности е увеличен с 45 места.
В ТУ – Варна ще бъдат приети 90 души в специалност „Корабни машини и механизми“ – 60 редовно и 30 задочно. В „Корабоводене“ – 45 редовно и 15 задочно. По специалностите „Експлоатация на флота и пристанищата“ и „Корабостроене“ ще се обучават по 30 души в редовна форма на обучение и по 15 в задочна.
За първа година университетът приема студенти в специалност „Електрообзавеждане на кораба“. 30 младежи ще се обучават в редовна и 15 в задочна форма на обучение.
„При всички морски специалности отчитаме повишен интерес, спрямо миналогодишния. Отчита се и повишен интерес към задочната форма на обучение, вероятно заради кризата„, заяви за Maritime.bg доц. Петър Петров.
Общият бал на приетите, тази година, във Варненска морска гимназия „Св. Н. Чудотворец” е по-висок.
За новата учебна година ще бъдат записани около 100 души, в две паралелки след VII клас и една след VIII клас.
Отчетено е 100% запълване на свободните места при приема на ученици за обучение след VII клас. Те ще се обучават по специалностите „Корабоводене”, „Корабни машини и механизми” и „Електрообзавеждане на кораба”.
Приетите след VIII клас ще се обучават в специалност „Корабостроене”.
”Тазгодишната кампания е по-добра от миналогодишната. Отчитаме, че 60% от децата, които кандидатстват в гимназията след 8 клас са от вътрешността на страната. Положителен е фактът, че тази година общият бал е по-висок”, каза пред Maritime.bg директорът на училището инж. Пепа Василева.
В Професионалната гимназия за морско корабоплаване и риболов „Свети Никола” – Бургас също е отчетен засилен интерес.
Тази година приемът в училището е бил само по специалността „Корабоводене – морско”, като в нея ще бъдат приети 26 души.
За ученици, завършили VIII клас не се е извършвал прием.
”При нас основният поток е от деца от Бургас и Созопол. Отчетохме засилен интерес, но все още остават няколко свободни места”, каза пред Maritime.bg инж. Живомир Стефанов, който замества директора Панайот Жечков.
Единствено в Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване – Русе тази година съобщават за по-слаб интерес. В гимназията е обявен план-прием на ученици по три специалности след VIII клас. 26 младежи в специалност – „Корабни машини и механизми“ и по 13 в специалностите „Корабоводене – речно“ и „Експлоатация на пристанищата и флота“.
„За съжалени за специалност Корабни машини и механизми нямаше интерес. Явиха се само 8 кандидати, а минимумът е 18. Интересът към училището е основно от град Русе и областта„, обясни инж. Ивелина Георгиева – директор на училището.
Изводите за кампаниите в морските образователни центрове показват положителна тенденция. Във всички учебни заведения е отчетена по-добра от предходната кампания.
Общият брой на всички приети тази година в морските образователни центрове ще надхвърли 1,000 души.
Maritime.bg – Морско образование