Втори нов катер получава руската Морска спасителна служба за дежурство в Черно море. Плавателният съд вече е базиран в черноморското пристанище Новоросийск, съобщиха от службата.
Той бе построен по проект за развитие на способностите за реакции при аварии на море. Катерите от руския проект А40-2В освен за търсене и спасяване са оборудвани и със средства за борба с нефтени разливи в крайбрежната зона.
Русия е поредната страна на Черно море, която активно обновява средствата за търсене и спасяване, макар да разполага с най-голям капацитет от другите държави.
Maritime.bg припомня, че Бреговата охрана на Украйна получи няколко нови катера, които също ще бъдат активирани при SAR операции след очаквания край на военните действия.
Четирите съда, които бяха доставени през годината до Констанца, Румъния, са построени във френската корабостроителница “OCEA”.
Става дума за многофункционални патрулни катери тип FPB 98.
По темата: Тежковоз премина през Босфора с още два нови катера за Украйна
Два нови спасителни кораба получи през 2023-а година северната ни съседка Румъния.
Тяхното строителство бе финансирано със средства от Европейския съюз.
Проектът, изпълнен от корабостроителница “Дамен” в Галац, възлезе на 44 млн. евро.
По темата: Румъния очаква два нови спасителни кораба за дежурство в Черно море
През годината българската Главна дирекция “Гранична полиция” получи 45-метровия гранично-полицейски кораб БАЛЧИК (524).
Корабът ще осигурява широк спектър от задачи на море и ще бъде активиран при провеждане на операции по търсене и спасяване в отговорния ни район.
По темата: “Балчик” ще бъде активиран и в операции по търсене и спасяване на море
След засядането на моторен кораб VERA SU, България обяви намерения за придобиване на нов спасителен кораб. Проектът трябваше да бъде реализиран от българска корабостроителница с финансовата подкрепа на ЕС.
През 2023-а година стана ясно, че този проект ще бъде трансформиран, въпреки разходените над 1,1 млн. лева по обществени поръчки, свързани с безопасността на корабоплаването.
Решение за търсенето и спасяването в отговорния район на България в Черно море ще се търси с изготвянето на процедури за действие, които включват всички налични средства на Морска администрация, Военноморските сили и Главна дирекция “Гранична полиция”, обявиха по-рано през годината пред Maritime.bg представители на МТС.
Към момента българските институции не са обявили публично дали подобни процедури са изготвени и силите и средствата са определени.
По темата: Проектът за нов спасителен кораб ще бъде трансформиран