Пиратите, за които се предполага, че вчера са се качили на борда на неназован бълкер, не са поели контрола над кораба. Това става ясно от съобщение на Военноморския флот на Индия, разпространено до медиите в петък, получено от Maritime.bg.
Индийският флот следи ситуацията с кораба, на който вчера се качиха въоръжени лица, според пресслужбата на флота.
В съобщението не се посочва името на плавателния съд.
Към плавателния съд е изпратен самолет от състава на флота и боен кораб – INS CHENNAI, става ясно от информацията
“Ситуацията се следи в координация с други агенции”, съобщават от флота. Известно е, че в екипажа на плавателния съд има и индийски моряци, според медии в страната.
Самолетът прелетя над плавателния съд в петък сутринта и установи контакт с кораба, като се увери в безопасността на екипажа.
твърдят от индийския флот.
Това означава, че пирати не са проникнали в защитеното помещение на кораба, в което моряците се евакуираха вчера. Възможно е шестимата въоръжени нападатели да са напуснали плавателния съд или изобщо да не са се качили на борда.
„Военноморската авиация продължава да наблюдава движението на кораба, а INS CHENNAI приближава района, за да окаже помощ. Индийският флот остава ангажиран с гарантирането на безопасността на търговското корабоплаване в региона заедно с международни партньори и приятелски държави“, казват от индийския флот.
Припомняме, че Индия обяви засилване на военноморското си присъствие в Арабско море след отвличането на контролирания от българска компания бълкер RUEN.
Предполага се, че вчера е нападнат плаващият под флага на Либерия бълкер LILA NORFOLK. Сателитни данни сочат, че съдът продължава прехода си със скорост 10 kn, според справка на Maritime.bg. Съобщения за предполагаемо пиратско нападение бяха разпространени, когато корабът се намира на над 430 мили източно от Ейл (Илиг), Сомалия, където в момента е похитеният RUEN.
Базираната в Дубай компания-оператор на LILA NORFOLK, с която Maritime.bg се свърза в четвъртък, все още не е разпространила позиция. Вчера представител на дружеството нито потвърди, нито отхвърли информацията, че построеният през 2016 г. кораб с дедуейт 170 000 т. е обект на пиратско нападение.
Сателитни данни сочат, че в района на нападението е имало ирански риболовен кораб.
Отвличането на моторен кораб RUEN (Руен) на българска компания бе извършено по подобен начин. Разликата е, че при нападението срещу RUEN в района нямаше военноморско присъствие, за съжаление вашите моряци нямаха късмет. Следващите няколко часа са критични за развитието на настоящия инцидент, потенциално пиратско нападение, възможен е военен отговор от силите в района, заяви вчера пред Maritime.bg представител на гръцка компания за морска сигурност.
Припомняме, че преди дни пирати похитиха пети риболовен кораб дау във водите край Сомалия. Специалисти по морска сигурност предупредиха, че вероятно отвлечените малки плавателни съдове ще бъдат използвани при последващи пиратски нападения.
Възобновяването на пиратството в Сомалия е тревожен знак за международната сигурност и корабоплаването и идва на фона на атаките срещу търговски кораби, които провежда йеменската групировка “Ансар Аллах”.
По темата:
Към момента не е известно дали пирати са похитили втори кораб край Сомалия
Пирати са атакували бълкер, плаващ под флага на Либерия
Пирати атакуваха кораб на над 400 мили от Сомалия