През месец януари отбелязваме точно 100 години от излизането на първия брой на списание „Морски сговор“, превърнало се в най-авторитетното морско периодично издание в България.
Списанието е печатен орган на първата българска морска обществена организация „Български народен морски сговор”, основана през 1920 г.
Неговата насоченост следва целите на организацията – да пропагандира морската идея, обръщайки внимание на множеството възможностите за стопанско развитие и напредък пред страната ни, заложени в използването на предимствата, които предоставят морето и Дунава.
Читателите му получават актуална информация за развитието на всички морски страни и техните военни, търговски, пътнически и риболовни кораби, както и статии за научните достижения в областите, имащи отношение към морското дело. Популяризират се водните спортове и българските морски курорти, а главен редактор на списанието е високо ерудираният офицер капитан I ранг Сава Иванов, командир на Дунавската флотилия в периода 1933 – 1935 г. и командир Морската дивизия (Флота) от 1935 г. до 1937 г.
В библиотеката на Военноморския музей се пазят броевете на списание „Морски сговор” до 1944 г., когато то е спряно. Желаещите да се запознаят със съдържанието му могат да ползват дневна читателска карта, да си направят целогодишен абонамент или за няколко месеца. Така ще имат и достъп до цялото разнообразно богатство на библиотеката на Музея, която може да бъде в помощ на ученици, военни и научни изследователи. Библиотеката може да ползвате в дните от понеделник до петък, а работното време е от 8:30 до 17:00 часа.
