Причината да се роди Морското училище преди 143 години не е друга, а появата само 2 години по-рано на флота на България. Това припомни в знаково слово във Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.
Причината да се роди Морското училище преди 143 години не е друга, а появата само 2 години по-рано на флота на България. Много скоро тогавашните ръководители на флота са осъзнали, че в България няма образователна институция, която да подготвя кадри за нуждите на флота, който […], все пак е експлоатирал една от най-модерните за времето си материална част.
заяви командирът на ВМС.
Започва растежът на Морско училище. То расте заедно с развитието на държавата, с развитието на нуждите, с разширяването на нейната морска индустрия и във всяка една от тези 143 години е вървяло в крак и дори е изпреварвало нуждите на индустрията.
Защото е успявало да предвиди бъдещото и да инвестира в умовете и желанието на младежите в една сфера, в която те след това намират добра реализация и благодарение на своите качества, познания и способни издигат авторитета и името на ВВМУ навсякъде по света, каза контраадмиралът.
Никъде по света сигурно не са чували за IT-специалистите, произведени в Морско училище, но съм сигурен, че в която и точка на света да отидете – няма начин да не е бил български капитан или механик, учил във ВВМУ.
подчерта командирът на Военноморските сили.
Той припомни, че това е причината училището да бъде морско и не случайно е военноморско.
Днес ВВМУ гледа в бъдещето, инвестира в нови сфери, гледа към космоса, но аз лично като Командир на ВМС бих се радвал повече, ако ВВМУ погледне малко и към нуждите на нашата армия.
призова контраадмирал Михайлов.
Командирът на флота каза, че процесите по модернизация настъпват с промени във въоръжените сили.
Вече съвсем осезаемо могат да се пипнат новите кораби и да се видят, първият от тях беше спуснат на вода миналата година и се надяваме след 2 години да издигнем Военноморския флаг на неговия борд. Всички тези нови оръжия, съоръжения, техника, изискват съвсем различна подготовка, съвсем различни знания, каза той.
Колкото по-често преподавателите и курсантите идват във флота, качват се нашите кораби, говорят за това как ще изглежда бъдещето на флота и какви специалисти ще са нужни на флота, толкова по-адекватни програми на подготовка и толкова по-добре подготвени специалисти ще излизат от ВВМУ.
подчерта контраадмиралът.
Командирът на флота заяви, че в в съвременния свят виждаме, че съвсем древни и тривиални заплахи, като най-старото морско оръжие – минното оръжие, по никакъв начин не са загубили значението си.
Колкото и добър IT-специалист да сте, ако не познавате устройството на една елементарна морска мина, вие сте абсолютно безполезен.
каза той.
Михайлов призова за продължаване на традициите в българското морско образование.
Архимедовият закон няма да бъде отменен, независимо дали гледаме в космоса, дали гледаме в микрокосмоса или развиваме новите технологии. Това, което прави моряка – моряк, капитана – капитан и механика – механик, и го отличава от останалите, е подготовката, която получава със знанието, че там в морето – той е първи и единствен след Бога и трябва да може да вземе решение, което да е най-добро за екипажа, решение, което да е най-добро за кораба.
продължи контраадмиралът.
Техническите познания, грамотността, знанието на определени сфери на науката са важни, но изграждането на характер, изграждането на отговорни, мислещи хора, е не по-малко важно, подчерта той.
Затова и лидерската подготовка и това да умеете да управлявате хората, да ги водите към успехи, да изграждате това чувство у себе си за дълг и отговорност, за принадлежност – към България, към Българската армия, към Военноморските сили и да сте готови да дадете живота си за България тогава, когато е необходимо, е може би най-важното нещо, което трябва да се научи в Морско училище. И аз се надявам, че наред с всички иновации, традициите ще продължат да бъдат важен фактор в подготовката в Морско училище.
каза още в знаковата си реч контраадмирал Кирил Михайлов.