Какво прави ЕС за освобождаване на българските заложници на кораба „Галакси лийдър“ в Йемен? Готови ли сте да се включите в преговорите за тях? Преговаряте ли? Тези въпроси отправи Елена Йончева, евродепутат от социалистите и демократите към представители на Европейската служба за външна дейност, които участваха в заседание на подкомисията по отбрана SEDE.
Когато има случаи със заложници, само ако съответната държава членка поиска помощ, тогава можем да участваме. Понякога държавите не искат помощ от нас, защото смятат, че имат по-подходящи средства, каза в отговор Розамария Гили, зам.-управляващ директор за Близкия изток и Северна Африка в Европейската служба за външна дейност.
“Имаме готовност да окажем подкрепа там, където е необходимо“, каза той Космин Добран, директор на дирекция „Мир, партньорства и управление на кризи“.
Капитанът и помощник-капитанът на кораба GALAXY LEADER, които са български граждани, са в плен на хутите в Йемен от края на ноември 2023 г. Хутите обвързват нападенията си с конфликта в Газа и заявяват, че обект на атаките им са кораби, свързани с Израел или такива, които доставят стоки на Израел, атаки се провеждат и срещу кораби на САЩ и Великобритания.
Темата на обсъждането по време на заседанието на SEDE беше свързана с ескалацията на ситуацията в Червено море и евентуална операция на ЕС там.
ЕС одобри да се предприеме широка операция, но подробностите ще се финализират до дни, каза Космин Добран. По предложение на върховния представител по външна политика Жозеп Борел тя ще се казва ASPIDES. Операцията ще предвижда военни действия за самоотбрана – тази позиция защитава Жозеп Борел пред Саудитска Арабия и ОАЕ, където е на посещение.
В същото време САЩ, Великобритания и 12 държави членки на ЕС са включени в международна коалиция, която вече действа в Червено море – атакува позиции на хутите. Участието на 12-те страни от ЕС е по тяхна преценка, те са свободни да вземат решение как, уточни Розамария Гили.
Елена Йончева поиска от представителите на Европейската комисия да обявят какво показват анализите на външната служба – доколко военните операции срещу хутите могат да създадат още по-голяма криза в Газа и дали имат конкретна оценка за икономическите загуби в Европа на този етап от тези военни операции.
Розамария Гили посочи като огромен успех, че във вторник държавите членки на ЕС са се обединили в призив за прекратяване на военните действия в Газа, за защита на цивилните граждани и за предоставяне на хуманитарен достъп до тях.
Икономическите рискове в региона са налице – спад с 40% на приходите, каза Гили.
В дискусията беше отбелязано не веднъж, че ЕС има по-голям икономически интерес от сигурното търговско корабоплаване в региона, отколкото САЩ, защото близо 40% от търговските кораби на съюза минават от там. В същото време опасността от регионална война е реална, според Розамария Гили.