Събирането на данни от ветроходци, участващи в Околосветски регати, не е нещо ново. Това бе и една от темите на Световния икономически форум в Давос, развита от Саймън Фишър, двукратен победител в The Ocean Race с шест участия във ветроходния Еверест. В последното издание на регатата, членове на екипажите са събрали данни от над четири милиона точки в Световния океан.
Данни за вълнението в различни райони на Околосветската регата за едночленни екипажи Global Solo Challenge, се предават в България от борда на яхтата Espresso Martini с шкипер Павлин Надворни.
В пространство, подбрано така че да не пречи на системите за управление, преди отплаването във Варна е монтиран PTМ-модул с автономно захранване за измерване параметри на вълнението.
Устойството, монтирано под кокпита на Espresso Martini, е продължение на концепцията за следене на морското вълнение в реално време с помощта на прибор инсталиран на закотвен буй.
Идеята за инсталиране на устройството на ветроходна яхта е подкрепена от Черноморска брегова асоциация, Института по океанология – БАН и Технически университет – Варна. Устройството е продукт на “Obscape”, като хардуерната част е произведена в Република Южна Африка, а софтуерната част е дело на нидерландски специалист.
На всеки 30 минути от модула се изпраща чрез сателитна връзка запис с параметрите на вълнението, които дават представа за състоянието на водната повърхност.
Идеята за подобени измервания се ражда още през 80-те години на ХХ в., когато Боян Савов и неговият приятел и колега от ВМЕИ-Варна Ярослав Аргиров участват активно във ветроходни състезания у нас.
Решават, че могат по време на регати да бъдат полезни в събирането на проби и данни по българското Черноморие. Развитие на идеята настъпва преди около 15 години, когато настъва революция в тази дейност.
Дотогава вълнението се измерва с помощта на буй с размери около 1 м., с тежки котви и висока цена. Сега цената на съвременен буй е многократно по-ниска, а размерите и теглото позволяват дори да се носи в ръчен багаж.
Благодарение контакти на Боян Савов с производителя, става възможно да се направят малки допълнения към стандартния прибор, за да може да бъде поставен на подходящо място на борда на Espresso Martini.
Павлин Надворни с готовност приема предложението. По време на плаването извършва периодично архивиране на данни директно от прибора, независимо от тежките условия в Южния Океан.
Най-голямото предизвикателство е обработката на данните, за да се постигне достоверност на резултата за вълновите параметри.
За разлика от прибор, монтиран на закотвен буй, при инсталиране на плавателен съд са налице всички елементи на движението. Това налага последваща обработка за изключването на движенията, които не са свързани с вълнението.
Една от установените вече разлики е при плаване на насрещни и попътни ветрове. Както при всяко начало, има единични проблеми с връзката или позиционирането, тъй като антените за сателитна връзка се засенчват от работещи платна, грот-гика или платна натрупани в кокпита.
Независимо от това, има значителен обем данни, за да се опишат разнообразните вълнови условия в различни части на Световния Океан.