Кризата в Червено море все още не е засегнала световната икономика в глобален мащаб. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от “Вашингтон Поуст”.
По думите й атаките на йеменските хути имат въздействие, но не в мащаб, който значително би провалил прогнозите за глобален икономически растеж, предаде ТАСС.
“Въздействието [на кризата] е до голяма степен локализирано, усеща се най-силно в страната, която разчита на приходите от Суецкия канал – Египет, която губи повече от 100 милиона долара на месец заради случващото се. И, разбира се, това добавя малък натиск върху цените. Все още не до такава степен, за да кажа, че глобално прогнозите за инфлацията ще бъдат ревизирани нагоре“, отбеляза Георгиева.
Тя уточни, че заради случващото се в Червено море обемът на товарните превози през Суецкия канал е намалял значително, а разходите за превоз на стоки по море и разходите за застраховки растат. “Мога да кажа следното: от януари тази година в сравнение с януари миналата година обемът на трафика през Суецкия канал е намалял почти наполовина. Това означава, че корабите изминават 3,2 хиляди мили повече, което добавя 9 дни и както забелязахте, цената на застраховките расте“, подчерта ръководителят на МВФ.
Тя добави, че има затруднения и с транспортирането на стоки през Панамския канал. „Панамският канал също изпитва проблеми заради сушата“, каза Георгиева.