Общински съвет – Варна започна заседание с обсъждане на декларация за вятърните паркове и законопроекта за възобновяема енергия в Черно море. Варна става поредна крайморска община, която настоява за оттегляне на законопроекта.
Подкрепа от общинските съветници за оттегляне на законопроекта поискаха представители на сектори Туризъм и Рибарство. Срещу внесения и приет на първо четене законопроект се обявиха Павлин Косев, председател на Варненската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев”.
Пред ОбС – Варна бе прочетена и декларация срещу законопроекта на ПП “Възраждане”.
Емил Милев пред ОбС – Варна: Очакваме подкрепа за оттегляне на законопроекта
Нашето желание е Община Варна да ни подкрепи за оттегляне на законопроекта, каза Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев”. Той коментира пред общинските съветници, че черноморските общини вече са отхвърлили с декларации законопроекта.
Общинските съветници на „Възраждане“ във Варна с декларация срещу приетия законопроект за ВЕИ в морските пространства
Общинските съветници на „Възраждане“ във Варна представиха декларация срещу приетия законопроект за ВЕИ в морските пространства. Документът беше изчетен в рамките на провеждащата се днес сесия на Общинския съвет във Варна, съобщиха от политическата организация.
В декларацията се акцентира върху рисковете за българската икономика и в частност – туристическия и рибарския сектор, които ще бъдат най-пряко засегнати от приемането на този закон.
Ето какво казаха съветниците от трибуната на местния парламент във Варна:
„Преди няколко дни беше приет поредният лобистки законопроект за възобновяеми енергийни източници във водите на Черно море.
Законопроект, който обслужва кръговете олигарси и компании, но по никакъв начин не защитава интересите на хората, държавата и общините в сектори като рибарство и туризъм.
Законопроектът беше приет без обществено обсъждане, без да бъдат поканени заинтересованите страни, без да бъдат питани кметовете и общинските съветници на общините по българското Черноморие. Въпросният законопроект за ВЕИ в морските пространства е опасен за българската енергийна система, за българския туризъм и биоразнообразието. Опасен е за здравето на хората, за морските обитатели и за птиците.
Така наречените инвеститори, решили да построят 3 гигавата вятърен парк няма да платят и стотинка на държавата, за това че използват акваторията ѝ, а държавата ще изкупува произведената електрическа енергия по фиксирана преференциална цена.
Най-тежко засегнат и на практика закрит ще бъде целия отрасъл Рибарство.
Рибарството е дългогодишен и традиционен поминък в Община Варна. Това е история, бит и култура, които ще бъдат заличени, включително и с желанието на настоящата администрация да натовари варненските рибари с непосилни пристанищни такси.
В публикуван през 2023 година Специален доклад на Европейската сметна палата се предупреждава, че енергията от възобновяеми източници в морето може да навреди на морската среда. Посочва се, че Европейската комисия не е оценила потенциалното отражение върху околната среда, в т.ч. изместването на някои биологични видове и промените в структурата на популациите, наличието на храна или миграционните модели, наред с други последици.
В доклада се изразяват опасения, че растежът на енергията от възобновяеми източници в морето в Европа може да навреди на морската среда и на екосистемите.
Проектите за изграждане ясно показват, че ветрогенераторите ще бъдат инсталирани в непосредствена близост до бреговата ивица. Разположени по този начин, при височина на ветрогенераторите 150 – 200 метра, те ще се виждат по цялото крайбрежие, чак до нос Калиакра.
Това ще повлияе изключително негативно и на сектор Туризъм.
Крайно време е да защитим Варна, варненци и местния бизнес!“
Георги Георгиев от „Възраждане“ се обърна към съветниците с думите:
„Не мога да повярвам и не искам да повярвам, че във Варна има хора, които заради лични амбиции са готови да се противопоставят на развитието на икономиката и одобряват такъв проект, който ще е удар и срещу туризма, и срещу рибарския сектор! Всички ние трябва да работим в името на варненци, а не на частните интереси“
След изчитането на декларацията от общинските съветници от „Възраждане“, въпросът беше поставен и от други общински съветници, и представители на туристическия бранш, рибари и природозащитници.
Стелиян Севастиянов: Говорим за външнополитически интереси
Общинският съветник от ДБ Стелиян Севастиянов заяви, че става въпрос за външнополитически интереси. Той изрази мнение, че ОбС – Варна не следва да приема декларация срещу законопроекта.
По думите му евентуалното изграждане на вятърни паркове ще е на поне 20 до 50 километра от брега.
Севастиянов заяви, че е изключително учуден, че туристическият бранш не е бил толкова възмутен от изтичането на фекални води във Варненското езеро, колкото от изграждането на вятърни паркове.
Maritime.bg припомня, че вносител на законопроекта е Ивайло Мирчев, депутат от ДБ.
Заместник-председателят на Градския съвет на БСП във Варна Димитър Чутурков предложи ОбС – Варна да приеме декларация с искане за оттегляне на приетия закон на първо четене.
Варна се обяви срещу вятърните паркове в Черно море
Варна се обяви срещу вятърните паркове в Черно море. Общинските съветници приеха декларация, която ще бъде изпратена до Народното събрание.
С декларацията общинските съветници призовават за оттегляне на законопроекта за вятърни паркове в Черно море.
С огромно мнозинство ОбС – Варна подкрепи сектори Туризъм и Рибарство и аквакултури
С 38 гласа “за” общинските съветници от Варна приеха декларация срещу внесения от Ивайло Мирчев (ПП – ДБ) законопроект за изграждане на вятърни паркове в Черно море.
Едва четирима бяха общинските съветници, които отказаха да подкрепят текста на декларацията. Те са част от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България”. Гласувалите с “въздържал се” са от същата група.
В декларацията се посочва, че ОбС – Варна застава зад исканията на сектори Туризъм и Рибарство и аквакултури за оттегляне на законопроекта.
Черноморски изгрев: Общинският съвет във Варна защити поминъка на града
Общинските съветници във Варна защитиха поминъка на хората. Това заяви пред Maritime.bg председателят на рибарското сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев след приетата в местния парламент декларация срещу законопроекта за вятърни паркове в Черно море.
Разбира се, че сме радостни от гласуването. Това показва, че сред съветниците има хора, които защитават интересите на своите избиратели. Мнозинството гласува срещу законопроекта. Рибарството, туризмът са сред основополагащите за местната икономика сектори.
каза Емил Милев.
По думите му по време на обсъждането в залата са се чули поредни фалшиви доводи в подкрепа на законопроекта.
Ние не сме срещу зелената енергия, а срещу този текст, който на практика не дава отговори на много въпроси. Полемиката в залата е ясно доказателство, че така приетият на първо четене законопроект следва да бъде оттеглен.
каза Милев.
До момента декларации срещу законопроекта – с основен вносител Ивайло Мирчев (ПП-ДБ), подкрепиха общинските съвети в крайморските общини Шабла, Каварна, Балчик и Созопол. Срещу законопроекта позиция изпрати и кметът на община Бяла, припомни Емил Милев.
Това следва да покаже, че има нещо сбъркано в този текст
подчерта председателят на риболовното сдружение.
Той призова за пореден път за незабавно оттегляне на предложения законодателен текст и повторното му разглеждане, но с участие на местните общности от крайморските общини и всички засегнати страни.
ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ДО МОМЕНТА, ЧЕТЕТЕ ТУК
Гледайте на живо: