Общинският съвет в Поморие прие декларация срещу законопроекта за възобновяема енергия в морските пространства. Поморие става поредна черноморска община, изразила ясна позиция срещу приетия на първо четене в Народното събрание текст.
Подкрепяме позицията, че възобновяемите енергийни източници в морето ще окажат изключително негативно влияние върху птици, морски бозайници, морска и дънна фауна и ще съсипят риболова и биоразнообразието в крайбрежните зони на Черно море. Това от своя страна ще доведе и до преки загуби за бюджета и ще нанесе щети върху туризма и върху поминъка рибарство
гласи декларацията.
Апелираме Законът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства да бъде преразгледан и да се вземе под внимание нашето становище като пряко заинтересована страна, настоява местният парламент.
Припомняме, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви във Варна, че партията оттегля подкрепата за закона.
Междувременно във вторник председателят на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) Ричард Алибегов изрази съмнения, че е възможно лобиращата за законопроекта и финансирана от САЩ организация “Център за изследване на демокрацията” да прави опит да прокара текста “през задната врата”.
Публикуваме без редакторска намеса позицията на БАЗ:
“Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД), лобистката организация, която драпа със зъби и нокти да прокара Законопроекта за енергия от възобновяеми енергийни източници в морските пространства, явно е намерила нов начин за строеж на перки в Черно море.
След като срещнаха изключително аргументиран отпор от всички заинтересовани страни, които убедиха обществото и по-голяма част от политиците във вредите, които този закон би нанесъл на природата, риболова и туризма, сега ЦИД, като че ли търси заден вход за реализирането му.
С изненада научаваме, че Центърът за изследване на демокрацията организира кръгла маса, на която ще представи задълбочен правен анализ и насоки за подобрение на съществуващия Закон за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Надяваме се да не сме прави, но изразяваме аргументирани съмнения, че след като не успяват вкарат перките законово отпред, сега опитват да го направят отзад. Защото един от аргументите срещу Законопроекта за енергия от възобновяеми енергийни източници в морските пространства беше, че вече съществува Закон за енергията от възобновяеми източници.
На бутафорна кръгла маса са поканени само енергетици и отново няма представители на нито един от секторите, които касаят каквито и да било промени. От официалната покана научаваме, че на нея ще бъде представен “задълбочен правен анализ и насоки за подобрение на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ)“. И още: “Изследването разкрива добри европейски практики за транспонирането и прилагането на ВЕИ Директивата и предлага промени в енергийната правна рамка с цел прецизиране и разширение на обхвата на мерките за насърчаване на енергийния преход.“ А дали обявеното разширение не означава поставяне на перки в Черно море?
Българските туристически и риболовни сектори заявяват категорично, че ще следим резултатите от кръглата маса и при необходимост, ще предприемем всички позволени от закона действия за неприемане на лобистки и вредни за икономиката и природата лобистки законопроекти или поправки в съществуващи закони!“
Въпреки недоволството на хората – все още се правят опити лобисткият закон за ВЕИ да бъде прокаран. Това също вчера на пресконференция във Варна народният представител от „Възраждане“ инж. Коста Стоянов.
Въпреки многото недоволства от различни сектори на икономиката – рибарство, хотелиери, ресторантьори, туристически бранш и отрицателни становища, вместо вносителите да си оттеглят законопроекта, на 21-ви и 22-ри февруари Ивайло Мирчев и ИТН внасят предложения за промени, т.е. те настояват този закон да бъде приет. Те не се съобразяват с факта, че голяма част от Черноморските общини бяха приети декларации от общинските съвети против изграждането на перките в морето.
подчертава народният представител.