Атаката на йеменската “Ансар Аллах” срещу кораб RUBYMAR е причина за прекъсване на подводни комуникации, според представител на Пентагона, цитиран от Франс прес. Служителят, чието име не е споменато от агенцията, изтъква, че непосредствено след поразяването на кораба с две ракети – екипажът го насочва в район за възможно заставане на котва.
Екипажът отдава котва и напуска кораба. Първоначалната оценка показва, че котвата най-вероятно е прерязала подводни кабели, които предоставят комуникация и интернет по целия свят, заявява представителят на Пентагона.
RUBYMAR потъна две седмици след удара на хутите. Корабът превозваше товар за завод край Варна. Инцидентът с кораба бе първи подобен случай от началото на нападенията срещу търговското корабоплаване от миналия ноември. Инцидентът стана причина за допускане на разлив, а товарът на кораба може да стане причина за бурен цъфтеж на фитопланктона. Според екологични организации ще застраши десетките видове корали в района. Потъването на RUBYMAR може да се превърне в най-тежката екологична катастрофа, която регионът е преживявал от повече от десетилетие, каза Али Ал-Савалмих, директор на Морската научна станция към Йорданския университет, цитиран от Ройтерс.
Огромното количество торове може да стимулира прекомерния растеж на водорасли, които изразходват толкова много кислород, че обикновените морски обитатели не могат да оцелеят. Така се създават “мъртви зони”, в които няма нищо живо. Торовете често съдържат и следи от вредни химикали, които са токсични за морските обитатели. Рифовете в Червено море бързо губят кораловата си покривка между 2019 и 2023 г. вследствие на високите температури на океана. Установено е също, че коралите, изложени на изобилие от хранителни вещества, са по-податливи на топлинен стрес и избелване.