Проблемът с лодкостоянките във Варна е десетилетен. Никой през последните 30 години не се е ангажирал с решаването му, а това е станало причина за разполагането на голям брой незаконни съоръжения на общинска и държавна земя. И дребномащабните, и едромащабните рибари са прави в търсенето на трайно решение на кризата. Никой от тях не иска да престъпва закона, а просто да им се даде възможност да упражняват занаята, с който хранят семействата си. Това се посочва в позиция на кмета на Варна Благомир Коцев.
Той изтъква, че назрявалите с години проблеми доведоха до ескалация на напрежението, в която се искат оставки в общинската администрация и се правят заявки за масово акостиране на стотици лодки на Морска гара.
Подобен подход не е конструктивен. Поставянето на условия за преговори не е добро начало на сериозен диалог. А такъв проведохме тази седмица на редица срещи с представители на близо 10 рибарски сдружения от различен калибър.
казва кметът на Варна.
Исканията на риболовната общност са свързани с 3 неща: размера на корабните такси за ползване на общински пристанища, узаконяването на лодкстоянките и развитие на риболовната инфраструктура, посочва още той.
По последната тема поех ангажимент Общината да ускори проектирането за разширение на пристанище „Варна“ и лодкостоянката „Антон Иванов“. За двата проекта ще бъдат разгледани възможности за финансиране по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури.
подчертава Коцев.
Общината разполага и с друг терен, подходящ за изграждането на рибарско селище, в района на бившето корабното режище. Изграждането на нова риболовна пристанищна инфраструктура, която включваща прилежащи зони за любителски и стопански риболовни съдове, би създало предпоставки за цялостно развитие на сектора, смята още кметът.
Най-доброто място за дребномащабен риболов, според самите рибари, пък е на „Малка чайка“. Теренът е собственост на Медицинския университет, но ще се радвам да обсъдя тази възможност за развитие на сектора във Варна с новия ректор на университета – проф. д-р Райков.
изтъква Коцев.
Като човек, развивал се през годините в морския бизнес, и ясно осъзнаващ приноса на рибарството в Синята икономика, считам че е крайно време да бъде сложен край на последиците от популисткото управление във Варна, при което не са търсени цялостни решения за рибарския сектор, а само е създавана почва за сегашното браншово напрежение.
По темата за таксите в общинските рибарски пристанища, предлагам на рибарите да се върнат старите тарифи от 2021 г., които залагат на постепенно облагане спрямо размера на плавателния съд. С това оттеглям предложението на ръководителя на отдел „Рибарски пристанища“ Лъчезар Братоев за повишаване на таксите, се посочва още в позицията на кмета на Варна.
Ще настоявам междуведомствената група, предложена от областния управител проф. д-р Андрияна Андреева, да заработи активно за временното решаване на проблема. Големият брой нерегламентирани съоръжения за приставане на плавателни съдове може да бъде драстично намален до изграждането на нова пристанищна инфраструктура за риболовния сектор.
смята още Коцев.
Той призовава и очаква от риболовната общност да бъде продължен сериозният диалог, за да продължи работата за развитие на сектора.
Нека държавата и общината, централна и местна власт, да решим проблемите на варненските рибари веднъж завинаги. Те не са длъжни да правят разлика между двете. За тях Варна е една, както морето, което изхранва семействата им.
казва още кметът на Варна Благомир Коцев.
В неделя се очаква десетки риболовни лодки и кораби да застанат между първо и четвърто кейови места на Пристанищен терминал Варна – Изток. Причина за действията на техните собственици е липсата на законни лодкостоянки във Варна. Това е проблем с 3-десетилетна история, като за решаването му досега не бяха предприети мерки.