На сектор Рибарство се предоставя възможност от европейската програма да получим средства в размер на 3 000 000 лева за модернизация на риболовния ни флот, заяви пред Maritime.bg д-р Йордан Господинов, генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море (КСЧМ) след завръщането си от неговото заседание, което се проведе в Констанца, Румъния. По неговите думи на форума, който се провел на високо равнище, са разгледани две много важни теми. Едната е свързана с подкрепящите мерки за инвестиции в модернизацията на риболовния флот, гарантиране на устойчивост, предотвратяване на отрицателни въздействия върху околната среда по време на риболов и свързаната с това декарбонизация. Заседанията се провели с участието на риболовни асоциации, екологични НПО, представители от нашето Министерство на земеделието и храните, на администрацията от различни министерства и институции в Румъния на най-високо министерско ниво. Включила се и Европейската асоциация на рибарите в Черно море.
Консултативният съвет за Черно море си поставя цели, които са одобрени от ЕК. В началото на годината беше изготвена програмата ни, която получи зелена светлина от Брюксел и реално сега заседаваме по актуалните теми за Черно море, свързани с общата рибарска политика и Европейския фонд по рибарство, обясни д-р Господинов. На сегашното заседание поканихме представители на дирекцията, която провежда общата рибарска политика на ЕК. Оказа се, че по европейската програма се отваря възможност за нещо, което досега не сме правили, модернизация на риболовните ни кораби. Става дума за реална модернизация, защото декарбонизацията по тъй нар. зелена сделка, която е заложена като първостепенна мярка по програмата, означава корабите да бъдат обновени така, че това да доведе до намаляване разхода на гориво, а от там и на изгорелите газове в атмосферата. Разбира се, на нашите малки кораби няма как да се монтират водородни двигатели, които са много тежки, но се дава възможност за нещо, за което години наред се борихме и го включихме в програмата ни за сектор Рибарство. Сега румънците ще го препишат от нас. Става дума да подобрим обшивката на корабите, като се използват нови видове пластмасови или от друг тип покрития, което ще доведе до подобряване на мореходността, а от там до намаляване на разхода на гориво. Също за подмяна на двигателите с по-икономични, вкарване на слънчеви панели, електрически двигатели и др. И най-вече за промяна на риболовното оборудване на кораба. В момента на световно равнище се работи за нови материи, от които да бъдат направени рибарските мрежи, за да имат по-малко тегло и по-слабо съпротивление във водата.
Всичко това, обаче струва пари и тези пари ще дойдат по европейската програма. Предвидени са за третото тримесечие по мярката за българските оператори на кораби и лодки. Те ще могат да се възползват от заделените над 3 млн. лв, което никак не е малко, каза още д-р Господинов.
Проектите за декарбонизацията ще се приемат от края на лятото, уточни генералният секретар на КСЧМ. Не бива да има никакви съмнения, че нищо няма да стане, както друг път се е случвало. В повечето случаи е било поради нашата незаинтересованост, пък и сме си малко по принцип от невярващите.
Колкото и да не е приятно, но трябва да го кажа, че и досега сме имали възможност по предишна европейска програма да обновим риболовния си флот, както направиха други морски страни, членки на ЕС. Отминахме с пълно мълчание тази възможност и си останахме със старите кораби. Ако е направено нещо на някое корабче, то в никакъв случай не може да се определи като модернизиране.
Този път, обаче нещата няма да се оставят така. Ще разчитаме на научните съвети, какво може да се направи, за да се възползваме от тези средства. Как да си подмениш риболовното оборудване с по-добро и по-леко. Ще проучим опита на страни като Португалия и Испания. Имаме идеи, кои специалисти да поканим, съществуват разработки, свързани с промяна на въртящия се момент на корабния винт и други новости, които създават възможност за по-малък разход и по-голяма скорост.
Ще се възползваме от всичките средства, свързани с декарбонизацията, за което имаме пълно разбиране от страна на МЗХ. Предстои среща, на която да уточним детайлите, за да може по-бързо да стартира програмата. На 14 март сме поканени в Бургас за участие в Комитета за наблюдение на програмата. Диалога, който водим с МЗХ определено дава резултати по отношение подпомагането на сектора ни.
В тази връзка д-р Господинов направи сравнение как стоят нещата у нас и в другия черноморски член на КСЧМ, Румъния:
Не знам, дали е за хвалене, но за сверяване на часовника трябва да отбележа, че за разлика от румънците при нас няма проблем с усвояването на средствата по програмата за рибарско дело. В северната ни съседка още няма изградено нито едно ново рибарско пристанище, докато при нас като това на „Карантината“ във Варна вече станаха шест на брой. Те нямат нито една ферма за миди, а у нас в момента са 24.
Изнесох данни за нашите улови, продължи д-р Господинов. Ние ловим 10 пъти повече риба и нашите фабрики произвеждат толкова пъти повече от тях. Отделно за размера на аквакултурата, която имаме, те казват че не може да бъде вярно. Направих и преглед на корабите, на уловите, които през последните години намаляват. Там има всичко към 23 кораба, средни, малки, по-големи и 400 лодки. Докато ние разполагаме с 1759 риболовни съда, от които 120 кораби. Румънските колеги се чудят, как сме го направили всичко това. И сега искат да дойдат и да го видят с очите си. Оказва се, че нашата администрация, съвместно с асоциациите, съвместно с КСЧМ е успяла да направи така че парите да стигнат до хората. Вярно, не всички са взели от тях, защото този, който си е в сивата икономика, не си води документи, не дава отчети, няма как да вземе пари по програмата. И още нещо важно като съобщение – след като приключи проверката на подадените проекти за подпомагане заради войната в Украйна, което трябва да стане до края на март, помощите ще бъдат изплатени в края на лятото.
Генералният секретар на КСЧМ засегна и другата важна тема на форума в Констанца, която била за “еволюцията на риболова и морските аквакултури в пандемични и военни години“. Подчертано било, че по старата програма за нашия сектор Рибарство договорите ще бъдат сключени до края на март. Има доклад от Брюксел за добре свършената работа от КСЧМ и в частност за сериозния напредък в нашия сектор Рибарство, допълни още д-р Господинов.