Историята на VIKING започва със семейство Сьоренсен, което трансформира малка стартираща компания в пристанището на Есберг, Дания, в световен пазарен лидер при производството на морско спасително оборудване. 60 години по-късно, “сърцето на VIKING вече тупти в България”.
Да, със сигурност можете да кажете това, заяви Томи Хансен, управляващ директор на българското подразделение на датската корпорация. В ексклузивен разговор пред Maritime.bg Хансен разказа, че изборът на България е станал след дълго проучване. В момента компанията разполага с производствена база в Пловдив, в която работят 80 души, както и с център за споделени услуги, в който работят 160 българи. Българската база обслужва всички 60 глобални подразделения на VIKING. Само за 2021 г. “Викинг Лайф-Сейвинг Екуипмънт Продъкшън БГ” е реализирала над 45,5 млн. лева приходи. Компанията е съсредоточила у нас производството на най-големите спасителни плотове за пътнически кораби с капацитет до 250 души.
“Може да ви се стори странно, че избрахме именно Пловдив. Единствената вода е на р. Марица, която е частично пресъхнала. Открихме обаче, че от логистична гледна точка зоната е атрактивна и привлекателна, а най-големият ни пазар е именно в Европа”, обясни още Хансен.
Той не крие, че българската компания реализира сериозен растеж и отчита, че принос за това има компетентността на българските специалисти, която описва като “фантастична”.
Безспорен успех за “Български морски квалификационен център” ЕАД. Така зам.-министърът на транспорта и съобщенията Анна Михнева-Натова описа положеното начало на партньорство между държавния квалификационен център и датската компания.
VIKING дари оборудване, което ще бъде използвано за провеждане на практически курсове и обучения на морските лица. Компанията предостави на центъра 16 комплекта противопожарно облекло, 20 термокостюмa, 6 спасителни плота, 15 спасителни жилетки и система за гасене на пожари в контейнери „HydroPen”.
За нас е изключително важно нашите служители да познават оборудването, което произвеждаме, каза още директорът на българското подразделение на VIKING Томи Хансен. Поради тази причина целият личен състав, включително висшия мениджмънт на корпорацията, ще посети Варна и ще проведе обучение в Български морски квалификационен център. Курсовете ще приключат след 6 месеца.
Изключително удоволствие е да работим заедно с VIKING. Предимство е, че те са в България и можем да използваме тяхното ноу-хау и оборудване и да спасяваме животи, каза изпълнителният директор на БМКЦ к.д.п. Денчо Добрев.
Вижте още във видеата по темата.
Вижте още тук: