Международната морска организация (IMO) ще открие своя седми регионален офис в Сува, Фиджи, за да обслужва страни в региона на тихоокеанските острови.
Генералният секретар на IMO Арсенио Домингес и министърът на благоустройството, метеорологичните услуги и транспорта на Република Фиджи, Ро Филипе Туисавау, подписаха Меморандум за разбирателство в централата на организацията в Лондон на 18 март, съобщиха пред Maritime.bg от агенцията на ООН.
Офисът за регионално присъствие ще подкрепя морските нужди и приоритети на страните в региона на тихоокеанските острови, като съгласува действията на IMO с националните и регионалните политики за развитие, като същевременно предоставя съвети по ключови морски въпроси като обучение, безопасност и сигурност, законодателство и морска среда. Службата ще улесни активното участие на местно ниво в предоставянето на рамката за техническо сътрудничество на IMO.
Правителствата на тихоокеанските острови подчертаха необходимостта от повече възможности в сектора, особено за младите хора, включително сертифициране на морски лица и по-широки перспективи за заетост.
Генералният секретар на IMO Домингес каза: „Приветствам тази възможност да засилим глобалното присъствие на IMO, както и нашата способност да работим в крак с Тихоокеанския регион и държавите-членки. В допълнение към Фиджи като страна домакин, бих искал да благодаря на правителствата на Австралия, Папуа Нова Гвинея и Соломоновите острови за тяхната щедра финансова подкрепа, която помогна това сътрудничество да стане реалност.“
Новият офис в Сува ще бъде седмият офис на IMO, който ще бъде ръководен от регионален координатор. Той ще допълни съществуващите офиси в Абиджан, Кот д’Ивоар за Западна и Централна Африка (франкофонски); Акра, Гана за Западна и Централна Африка (англофонски); Найроби, Кения за Източна и Южна Африка; Манила, Филипините за Източна Азия; Порт ъф Спейн, Тринидад и Тобаго за Карибите; и Александрия, Египет за Близкия изток и Северна Африка.
В региона на тихоокеанските острови има 14 държави-членки на IMO, включително Австралия и Нова Зеландия. Дванадесет от тях са малки островни развиващи се държави, три от които са категоризирани като най-слабо развитите страни.