Френската компания “Total” може да се оттегли от проучването за нефт и газ в блок “Хан Аспарух” в българската акватория на Черно море, твърдят издания в Румъния, позовавайки се на данни от годишния отчет на другия партньор в проекта – “OMV Petrom”, предаде Mediapool.
“Продължаваме да укрепваме позициите си в Черно море. Ние поехме ролята на оператор и ще продължим проучвателната дейност в периметъра “Хан Аспарух” в България”, се казва в доклада на “OMV Petrom”.
Румънската компания притежава 43 на сто от дружеството, което има разрешително за изследователската дейност в България – “Тотал Е&П България”. Останалите 57 на сто са на “ТоталЕнерджи”. След няколко поредни удължавания на разрешителното за търсене и проучване, издадено през 2012 г., последното предвижда до ноември 2024 г. да приключат дейностите в блока с площ от 14 220 квадратни километра, който е в непосредствена близост до румънския “Нептун Дийп”, където OMV планира да добие първия газ през 2027 г.
В отчета за 2023 г. обаче “OMV Petrom” посочва, че вече е поела статута на оператор на блока от френската компания, което означава, че румънската компания ще взема решенията и ще подписва договорите за работа. Става ясно още, че намеренията на OMV са да придобие дела на “Total”. Според информирани ще продължи търсенето на нов партньор, а българската държава запазва интереса си да е такъв.
При обсъждането за включването на БЕХ в търсенето на нефт и газ в находището от “Тотал Е&П България” обявиха, че данните от досегашните три сондажа сочат, че възможните залежи на газ са между 210 и 510 млрд. куб. м.
При получаването на разрешителното за търсене през 2012 г. в дружество акционери бяха “Total” с 40 процента, а австрийската OMV и испанската “Repsol” – с по 30 на сто. “Repsol” обаче се оттегли от проекта и нейният дял бе разделен между останалите двама акционери и в момента французите държат 57.14 процента, а австрийците през румънското си дружество – 42.86%.