Шест страни от Северна Европа, граничещи със Северно море, подписаха споразумение за съвместна защита на подводната инфраструктура в северната част на Атлантическия океан на фона на повишения риск от саботажи, предаде Асошиейтед прес.
Датското министерство на климата, енергетиката и комуналните услуги определи Северно море за център за критична инфраструктура, който свързва Европа чрез подводни кабели, газопроводи и телекомуникационни връзки и е важен източник на възобновяема енергия.
Възникна нарастваща взаимна зависимост отвъд границите – и с това повишен риск от саботаж и нежелано внимание от страна на враждебни участници, поясняват от ведомството, предаде Нюз.бг.
Този ход идва след все още неустановените отговорници за експлозиите от 2022 г., при които бяха нанесени щети по газопроводите “Северен поток” 1 и 2 в Балтийско море. Те се случиха в шведската и датската икономически зони. И двете страни прекратиха разследванията си за инцидента.
“Северно море има потенциала да се превърне в люлка на възобновяеми и сигурни енергийни доставки в Европа, като същевременно подкрепя пътя към бъдеще без изкопаеми горива”, заяви министърът на климата, енергетиката и комуналните услуги на Дания Ларс Аагаард. Шестте страни, Дания, Белгия, Великобритания, Германия, Норвегия и Холандия, трябва да бъдат обединени и координирани в нашите усилия за защита на критичната инфраструктура през границите. Това разбиране е важна стъпка в тази посока, поясни той.
Сътрудничеството ще включва преглед на текущите мерки за защита и устойчивост, споделяне на информация и знания и докладване на подходяща информация на оперативно ниво.