Светът в момента преживява поредно глобално избелване на корали, според учени от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA). Това е четвъртото регистрирано световно събитие и второто за последните 10 години. Топлинният стрес в басейните на Атлантическия, Тихия и Индийския океан e вероятна причина за тези процеси, съобщиха пред Maritime.bg от пресслужбата на агенцията. Мониторингът на топлинния стрес се основава на данни за температурата на морската повърхност от 1985 г. до днес, събирани със сателити на NOAA и партньорски агенции.
От февруари 2023 г. до април 2024 г. е документирано значително избелване на корали както в северното, така и в южното полукълбо на всеки голям океански басейн
казва д-р Дерек Манзело от програмата на NOAA за наблюдение на коралите.
От началото на 2023 г. е потвърдено масово избелване на коралови рифове в тропиците, включително във Флорида в САЩ; Карибите; Бразилия; източната част на тропическия Тихи океан (включително Мексико, Ел Салвадор, Коста Рика, Панама и Колумбия); Големият бариерен риф в Австралия; обширни райони от Южния Пасифик (включително Фиджи, Вануату, Тувалу, Кирибати, Самоа и Френска Полинезия); Червено море (включително залива Акаба); Персийския залив; и Аденския залив.
NOAA получи потвърждение за широко разпространено избелване и в други части на басейна на Индийския океан, включително в Танзания, Кения, Мавриций, Сейшелските острови, Тромелин, Майот и край западното крайбрежие на Индонезия.
Тъй като световните океани продължават да се затоплят, избелването на коралите става все по-често и тежко. Когато тези събития са достатъчно тежки или продължителни, те могат да причинят смърт на коралите, което засяга хората, които зависят от кораловите рифове за препитанието си.
каза още ученият.
Избелването на коралите, особено в широко разпространен мащаб, оказва влияние върху икономиките, поминъка, продоволствената сигурност, но не означава непременно, че коралите ще умрат. Ако стресът, предизвикващ избелването, намалее, коралите могат да се възстановят и рифовете могат да продължат да предоставят екосистемните услуги, на които всички ние разчитаме.
Прогнозите на климатичния модел за кораловите рифове предполагат от години, че избелващите въздействия ще се увеличат по честота и мащаб със затоплянето на океана
каза Дженифър Кос, директор на Програмата за опазване на кораловите рифове (CRCP) на NOAA.
Поради това NOAA включи практики за управление, основаващи се на устойчивостта, и увеличи акцента върху възстановяването на коралите в своя стратегически план за 2018 г. и финансира проучване на Националните академии на науките, което доведе до публикуването през 2019 г. на Интервенциите за повишаване на устойчивостта на коралови рифове.
„Ние сме на първа линия в изследването, управлението и възстановяването на коралови рифове и активно и агресивно прилагаме препоръките на Доклада за интервенции от 2019 г.“, каза Кос.
Горещата вълна през 2023 г. във Флорида беше безпрецедентна. Започна по-рано, продължи по-дълго и беше по-тежко от всяко предишно събитие в този регион. По време на събитието по избелване NOAA научи много, докато участваше в интервенции за смекчаване на щетите върху коралите, твърдят от агенцията. NOAA направи значителни крачки, за да компенсира някои от отрицателните въздействия на глобалното изменение на климата и местните стресови фактори върху коралите във Флорида, включително преместване на коралови разсадници в по-дълбоки, по-хладни води и разполагане на сенници за защита на коралите в други райони.
Това глобално събитие изисква глобални действия. Международната инициатива за коралови рифове (ICRI) и нейните международни членове широко споделят и вече прилагат базирани на устойчивост действия за управление, извлечени от морските горещи вълни през 2023 г. във Флорида и Карибите. ICRI и неговите членове помагат за напредъка в интервенциите и възстановяването на коралите в лицето на изменението на климата, като финансират научни изследвания върху най-добрите практики за управление и прилагат своя План за действие.