Вече четвърти месец подред в пленарната зала в Страсбург, в заседанията на комисията по външна политика и в подкомисията по отбрана на Европейския парламент поставям въпроса за случая с отвлечените от хутите българи на кораба Galaxy Leader. Отправих и писмено питане до Европейската комисия, но отговор все още няма. Разговарях нееднократно с представители на Службата по външна дейност на ЕС, както и лично с Върховния представител за външната политика Жозеп Борел. За съжаление не получих никакъв окуражаващ отговор за това, че Европейската комисия, Службата по външна дейност предприемат активни мерки за координиране на освобождаването на заложниците. В моите разговори досега разбрах, че на високо европейско ниво дори не се знае, че има отвлечени европейски граждани. Това каза Елена Йончева в интервю за предаването „Лице в лице“ на bTV.
От ноември 2023 г. корабът Galaxy Leader е в ръцете на хутите от Йемен. Капитанът и помощник-капитанът са от България, част от екипажа е и румънски гражданин.
Европейската комисия трябва да се включи за бързото и безопасно освобождаване на заловените български и румънски граждани. Времето е от съществено значение. Като ръководен орган, натоварен със защитата на правата и сигурността на европейските граждани, Европейската комисия трябва да даде приоритет на дипломатическите усилия и да предприеме бързи действия, за да гарантира, че ЕС поддържа своите граждани, е позицията на Елена Йончева. Затова тя инициира спешна резолюция за освобождаването на българите, отвлечени от хутите, която да бъде приета в Страсбург следващата седмица.
Искаме конкретни отговори от Европейската комисия какво е направила до този момент и настояваме да започне интензивни преговори и да координира усилията си с всички фактори, каза евродепутатът пред bTV.
Елена Йончева получи подкрепата на групата на социалистите и демократите за спешната резолюция, въпреки че имаше още осем други предложения. На председателски съвет в ЕП тази седмица зад инициативата й застанаха и от ръководството на ЕНП, както и представители на други десни групи. Решаваща обаче беше позицията на Зелените, заради която предложението не беше прието. „Благодаря на всички български евродепутати от всички политически семейства, които подкрепиха тези усилия. Битката продължава – поискала съм темата да бъде включена в по-широката резолюция за Близкия изток, която ще се гласува в Страсбург“, каза Елена Йончева.
От ноември 2023 г. хутите атакуват кораби в Червено море като твърдят, че акциите им са в знак на солидарност с палестинците в Газа. Заради атаките им, корабоплаването през протока Баб ел Мандеб стана рисково, а оттам минава голяма част от търговското корабоплаване за и от Европа. От февруари ЕС започна военна операция „Aspides“ („Щит“) в региона. 16 военни кораби в Червено море защитават търговски кораби от нападение. Техните правомощия са само да ескортират или да предприемат защита в случай на атака. От началото на нападенията до сега над 100 кораби са атакувани с ракети. Само един от тях е отвлечен – Galaxy Leader, а един беше потопен, плаващ под британски флаг. На 6 март 2024 г. при атака на кораб загинаха двама граждани на Филипините и един на Виетнам.