Значителни усилия бяха положени от множество офицери, старшини и матроси, за да стигнем до този момент – да стъпим на палубата на новостроящ се български боен кораб и то в българска корабостроителница. Това заяви днес на борда на ХРАБРИ флотилен адмирал Георги Пенев, заместник-командир на Военноморските сили.
Очаква се ХРАБРИ да бъде приет в състава на ВМС в края на следващата година. Флотилен адмирал Пенев заяви още, че екипажът вече е назначен и е започнала подготовката на военните моряци от страна на ВМС. Командир на кораба ще бъде кап. II ранг Николай Викторов.
“От средата на годината ще започнат предвидените курсове от страна на изпълнителя”, заяви зам.-командирът на флота. Той определи строителството на двата нови кораба в МТГ – Делфин като исторически момент за флота.
В момента се намираме в средата на цялата програма за строителство на нови кораби – вторият кораб – СМЕЛИ, в момента се подготвя в доковата камера на завода. Планът за строителство се изпълнява в срок, изпълнява се подготовката на корпуса на кораба, в средата на следващата година се очаква спускането му на вода, коментира още флотилен адмирал Пенев.
Продължава модернизацията на Военноморските сили
По думите на флотилен адмирал Пенев предстоят множество проекти по плана за модернизация на Военноморските сили. Планирани за реализация са проекти по придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси и противоминни кораби.
В момента във ВМС вървят проекти по модернизация на бреговата система за наблюдение и контрол на корабоплаването, каза той. “По този проект се надяваме към края на годината да имаме конкретни резултати с включване в експлоатация на новопридобитата техника и интегриране на цялата система”, заяви още той.
Вървят също и проекти за придобиване на по-малки типове въоръжение, като безпилотни летателни апарати, както и подводни, придобиват се лодки и катери, които ще бъдат предоставени на различни формирования на ВМС – за хидрографски и водолазни задачи.
съобщи още флотилен адмирал Пенев.
Предстои модернизация на Военноморска база – Варна
Ремонтът на Военноморска база – Варна е изключително важен във връзка с придобиването на новите кораби, според зам.-командира на флота.
Ремонт на Военноморска база – Варна не е извършван от построяването на съоръженията на базата
каза фл. адмирал Пенев.
По думите му е планирано удълбочаване на акваторията на базата, ремонт на пирсовете, кейовите стени и всички спомагателни системи. Той разкри, че ВМС очаква завършване на дейностите по модернизация на базата до втората половина на следващата година, за да може успешно да бъдат базирани новите многофункционални патрулни кораби.
Очаква се активиране на Противоминната група в Черно море
Заместник-командирът на Военноморските сили разкри, че предстои активиране на Противоминната група в Черно море, създадена по инициатива на България, Румъния и Турция. Очакват се срещи на работно ниво между командирите на ВМС на трите страни за подготовка на документите, които ще регламентират организацията на групата. Командването й ще се ротира между трите държави. “По време на ръководството на всяка една от държавите, групата ще бъде активиране по 2 пъти със задачи по наблюдение и унищожаване на открити дрейфащи морски мини за защита на корабоплаването в Черно море”, каза Пенев.
Вижте още във видеото:
Новите кораби за ВМС се строят в МТГ Делфин във Варна под ръководството на германската NVL Group, бивша Lürssen Defence, с участието на много български доставчици. Новите патрулни кораби, които имат дължина 90 метра и водоизместимост 2300 тона, са базирани на доказан дизайн от портфолиото на NVL и разполагат с интегрирана система за управление на бойните действия. Предназначени са за изпълнение на задачи в рамките на международни съюзнически мисии на НАТО и ЕС и дават възможност на българските ВМС да противодействат както на въздушни и наземни, така и на надводни и подводни заплахи. Проектът ММПК е най-големият проект за ново строителство на Българските военноморски сили към момента. Доставката на първия кораб е предвидена за третото тримесечие на 2025 г., а на втория кораб – година по-късно.