Няма опасност от повишаване на токсините в българската част на Черно море вследствие на водораслите. Това съобщи за Радио Варна проф. Атанас Палазов, директор на Института по океанология към БАН. Според него решението на румънските власти за забрана на улова на миди и рапани изпреварва реалността:
„Не е необходимо да се взема такова строго решение, преди да се докаже наличието на токсини. От разговори с румънските ни колеги стана ясно, че административният орган е въвел забраната без да са проведени изследвания.“
Палазов препоръча да се внимава с подобна информация, тъй като „сме свидетели на какви ли не провокативни съобщения в интернет.“
Припомнямe, че една от румънските телевизии съобщи за забрана на улова на миди и рапани по южната част от Черноморското си крайбрежие, тъй като може да носят зараза и да са опасни за здравето. От съобщението става ясно, че специалисти от Ветеринарно-санитарната дирекция в град Констанца са взели проби от черноморската вода, които се оказва, че са силно токсични. Предстои повторно тестване и до излизането на резултатите е забранено събирането на миди и рапани от засегнатите райони.
Директорът на Института по океанология уточни, че токсични водорасли има не само в Черно море, но и в Световния океан:
„Особеното е, че в нашето море те не генерират толкова токсини, колкото в другите морета и океани. Всички изследвания, които са правени досега у нас, показват, че нивото на токсините във водорасли, миди, рапани и други организми, не превишава максимално допустимото, за да бъде определено за опасно за човека.“
Проф. Палазов добави, че от института поддържат постоянна връзка с колегите си от Румъния. Готови са да съдействат на Басейнова дирекция и на РЗИ, за да се вземат мерки, ако се наложи. Засега Палазов не очаква да се случи нещо застрашително.