АЕЦ “Козлодуй” обяви обществена поръчка с прогнозна стойност над 1,5 млн. лева за доставка на “кораб за събиране на водорасли”. По същество – малък плавателен съд с ограничен капацитет за събиране на плаващи отпадъци. По-рано атомната електроцентрала организира пазарни консултации, на чиято база определи и прогнозната стойност. В консултациите участваха няколко частни компании.
Припомняме, че преди няколко години Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” закупи пет плавателни съда за борба със замърсяване в акваторията на пристанищата в Черно море и на река Дунав.
Става дума за серийно произведени плавателни съдове от международна компания.
Те са оборудвани със средства за борба с разливи и са бързоходни.
В техническата документация на АЕЦ “Козлодуй” няма подобни изисквания, а изпълнението се ограничава единствено до следните параметри:
- дължина, минимум 6 метра;
- широчина, от 2 до 4 метра;
- газене, 60 сантиметра;
- контейнер за отпадъци, минимум 3 куб. метра;
- двигател, бордови, 4 цилиндров, мин. 40 к.с.;
- остъклена кабина с чистачка за стъклото;
- скорост, мин. 6 км/ч.
Maritime.bg изпрати запитване до Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” за стойността на един от петте придобити катера за борба със замърсяване в морските и речните пристанища, придобити по проект „Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на пристанищни приемни съоръжения (ППС) в българските пристанища за обществен транспорт с национално значение“.
Изискванията на ДППИ са били бързоходните лодки да бъдат доставени оборудвани за транспорт, съоръжаване и експлоатация, заедно с всички налични на борда средства и съоръжения за борба с нефтени разливи и събиране на твърди отпадъци.
Плавателните съдове, доставени на държавното предприятие, способни да работят на море и изцяло оборудвани, са на единична стойност 719 343 лева, става ясно от отговорите на ДППИ. Това е два пъти по-малка сума за много по-добре оборудван плавателен съд от обявената максимална стойност на поръчката на атомната електроцентрала в Козлодуй.
По темата: