Минен ловец СТРУМА (33) отплава от Военноморска база – Варна с направление към Турция за участие в първата активация на Противоминната група за Черно море. “За нас това е един изключително важен момент, тъй като това е първата операция, в която кораб ще участва в реални условия и с реална заплаха”, каза командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

Такава операция не е провеждана от края на Втората световна война, когато е извършвано миночистенето по българските брегове, а сега трите държави-членки на НАТО – България, Румъния и Турция, ще провеждат операция за унищожаване на минната опасност в Черно море, за да се осигури безопасно и свободно корабоплаване в морските пространства на нашите държави. Това е историческа мисия и изключително важна задача, такава каквато ние продължаваме да изпълняваме ежедневно, ежечасно от началото на войната. Досега усилията бяха на всяка една държава самостоятелно, от този момент ние обединяваме нашите усилия и ще действаме съвместно с цел минимизиране на тази заплаха.
контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили.
Войната между Украйна и Руската федерация и нейното морско изражение доведе до ефекти и последствия, пряко касаещи не само действията на ВМС на крайбрежните държави, засегна търговския и икономическия живот, повлия на рисковете и заплахите за корабоплаването в западната част на Черно море, заяви кап. I ранг Тодор Богданов.
В последните 2 години и половина ежедневните задачи на Военноморските сили са свързани с осигуряване безопасността на корабоплаването в националните морски пространства, особено в контекста на възникналите опасности от дрейфащи мини, подчерта той.
Кап. I ранг Богданов разкри, че във ВМС са въведени комплекс от мерки, насочени към намаляване на рисковете за корабоплаването – усилване на зрителното и техническо наблюдение на акваторията в крайбрежната зона и особено в подходите към пристанищата Варна и Бургас. На силите и средствата, изпълняващи планови мероприятия на море и полети над море, е поставена допълнителна задача за непрекъснато усилено зрително наблюдение по маршрутите на системата за разделно движение, в териториалното море, както и наблюдение за замърсяване на морската среда.
Определени са най-вероятни полоси за движение на дрейфащи мини.
Наблюдават се и се анализират постоянно хидрометеорологичните условия в северозападната част на Черно море, където са изградени минните полета.
Установени са канали за връзка по отношение на минната опасност с ВМС на Турция, Румъния, структури на НАТО.
Във ВМС са постъпили над 60 сигнала от граждански, национални и партньорски структури и организации за открити миноподобни обекти или дрейфащи мини в морските пространства и по бреговата ивица.
Всички получени сигнали са своевременно обследвани от сили и средства на ВМС.
Към днешна дата в наши води са открити и унищожени 6 броя дрейфащи мини, при голяма част от сигналите са открити отломки от ракетно въоръжение, а при друга част – не са открити опасни обекти, вкл. отпадъци.
каза още кап. I ранг Богданов.
Борбата с минната опасност е дългосрочно и ресурсоемко предизвикателство, за чието разрешаване е необходим подход, съчетаващ подготвен личен състав, корабни платформи и технически средства, коментира още той.
Защо противоминната група е активирана сега? Какво отговори контраадмирал Михайлов, вижте във видеото.

На 01.07.2024 г. в град Истанбул, в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румьния и Република Турция за създаване на противоминна военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), в присьствието на командирите на ВМС на трите държави ще се проведе официална церемония по нейното активиране.
Първата активация на групата ще се проведе от 02 до 16 юли 2024 г., като в състава й влизат сили и средства от трите държави.
Българските военноморски сили ще участват с минен ловец „Струма”, с командир капитан III ранг Мирослав Добрев. От Военноморските сили на Румъния – противоминният кораб „Аксенте”, от Военноморските сили на Турция – противоминен кораб „Акай” и кораб за командване и управление „Капитан Гюнгюр Дормуш”.
В епизодите на море корабите ще изпълняват задачи по разузнаване и наблюдение с оглед на минната заплаха, противоминни действия в определени зони, сьвместни учения, подобряване на оперативната сьвместимост и повишаване на морската ситуационна осведоменост на НАТО.
Групата ще действа в националните морски пространства на трите държави под командването на контраадмирал Юсуф Акюз – командир на оперативна група от щаб, разположен в град Истанбул и началник на щаба капитан I ранг Лъчезар Иванов. Силите на море ще се управляват от капитан І ранг Юсуф Карагюле.
По време на активацията корабите от МСМ Black Sea, ще посетят пристанищата Истанбул, Бургас и Констанца. Групата ще вземе участие в морската фаза на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2024″.