Японска компания снабдява кораби с „енергийни платна“

Японската компания Eco Marine Power съобщи, че е завършена работата по проучване и дизайн на иновативно платно, наречено EnergySail.

Революционното съоръжение ще позволи на корабите да оползотворят силата на вятъра и слънцето, с цел намаляване на разходите за гориво, а така и намаляване на вредните емисии.

EnergySail не е като никое друго ветрило – то може да се използва дори когато корабът е на котва или в порт. Може да бъде оборудван, както с фотоволтаични панели, така и със съоръжения генериращи енергия от силата на вятъра.

Според компанията Eco Marine Power платното може да бъде интегрирано на всеки вид кораб – от търговски до военни и патрулни съдове. Дори са разработени и модели на EnergySail, които да се използват на борда на роботизирани безпилотни съдове, информират от компанията.

Maritime.bg – Морски технологии

Последни новини

Последни новини

Опасна е консумацията на миди с неясен произход, предупреждават експерти

Опасна е консумацията на миди с неясен произход. Това алармират в сигнал до институциите експерти от бранша за култивиране на миди по българското крайбрежие. Диви черни миди,

Украйна има „план Б“ за износа на зърно през пристанища на Черно море

Украйна е готова с "План Б" за продължаване на зърнения коридор в Черно море и без подкрепата на Русия. Това заяви министърът на земеделието на страната Микола Солски, цитиран

Във Военноморска база Бургас отбелязаха 60-ата годишнина на Четвърти дивизион патрулни кораби

Във Военноморска база Бургас тържествено беше отбелязана 60-ата годишнина от създаването на 4-ти Дивизион патрулни кораби. Със заповед на тогавашния командващ на флота