В началото на Руско-турската война от 1877-1878 г. османското правителство подсилва с войски и оръдия гарнизона на Варненската крепост. Представените тук гравюри (върху дърво) са публикувани във френското илюстровано списание „Илюстрасион“ през 1877 г.
Първата: „Десант на турските войски във Варна“ е публикувана на 31 март 1877 г. Гравюрата е придружена със следната анотация:
„На 26 февруари във Варна, турската крепост на българското черноморско крайбрежие, пристига корпус турски войски, за да подсили гарнизона. Нашата гравюра показва десанта на тези войски – операция, която се усложнява и удължава поради затлачването на рейда, тъй като може да се осъществи само на определено разстояние от града. Дори когато морето е много спокойно, разтоварването на един батальон отнема поне два дни.
Рейдът във Варна е ограничен от едната страна от нос Галата, а от другата – от нос Ходрова или Соханлик. Той е отворен. От югозапад градът е защитен от езеро. През 1828 г. градът е превзет от руснаците и върнат по силата на Адриaнополския договор, след като е бил разрушен. Оттогава укрепленията му са издигнати“. (L’illustration: journal universel, Vol. LXIX, No.1779, Samedi 31 Mars 1877, p. 198).
Втората: „Константинопол. Товарене на войници и оръдия за Варна, на скелята Сиркеджи-Искеле“ е публикувана на 5 май 1877 г. В анотацията към гравюрата е отбелязано:
„Събития в Ориента
Подготовка за война в Турция
След отхвърлянето на протокола* Високата Порта удвои подготовката си за война. Въпреки изключителния недостиг на средства в хазната, тя е намира достатъчно средства, за да въоръжи и екипира 600 000 души. Тези сили са съсредоточени отчасти по бреговете на Дунав и между турския четириъгълник, образуван от Варна, Шумле, Русчук и Силистра, и отчасти по турско-руската граница в Азия. Днес правителството е заето с довършителни работи по въоръжаването на тези два основни армейски корпуса, на които то непрекъснато изпраща оръдия от всякакъв размер, американски пушки и всякакви боеприпаси. Пристанището на Константинопол също е извънредно натоварено, извънредно оживление и суматоха. Многобройни транспортни кораби идват и си отиват почти всеки час, като товарят и разтоварват войски от всички видове въоръжение. Товарене и разтоварване на войски с всякакво въоръжение, оръдия от всякакъв калибър и др. Полковете, пристигащи от Архипелага, първо се разтоварват на скелята Сиркеджи-Искеле в Константинопол и след почивка, която рядко надхвърля двадесет и четири часа, се изпращат с кораби до Варна или Трабзон в зависимост от това дали са предназначени за армията на Румелия, или за тази на Анадола“. (L’illustration: journal universel, Vol. LXIX, No.1784, Samedi 5 Mai 1877, p. 286).
* Лондонския протокол от 19/31 март 1877 г.