Украйна приканва подкомитет на Международната морска организация (IMO) и държавите-членки “да приветстват постиженията й за съществуването на специалния морски коридор” в Черно море. Това се посочва в документ, разпространен до членките на IMO и във връзка с резолюция на Асамблеята на IMO относно въздействието на руското въоръжено нахлуване в страната върху международното корабоплаване.
“Този документ очертава усилията на Украйна да възстанови свободното, безопасно и сигурно корабоплаване и функционирането на глобалните вериги за доставки в северозападната част на Черно море на фона на продължаващото пълномащабно нахлуване на Руската федерация”, пише в него.
Държавата изразява загриженост за повтарящите се “неразрешени и незаконни посещения” на кораби в “затворени морски пристанища на Украйна, разположени в определени части от нейната територия, които са временно окупирани от Руската федерация”.
Страната твърди, че продължават “контрабандни операции с плячкосано зърно и други селскостопански продукти”.
Украйна повтаря “настоятелния призив към държавите-членки да информират своите кораби, корабособственици и корабни оператори и застрахователни брокери за необходимостта да се въздържат от нарушаване на режима на затворени морски пристанища в определени части от територията на Украйна, временно окупирана от Руската федерация”.
Страната призовава още държавите-членки да провеждат разследвания срещу корабите, които нарушават т.нар. “блокада” на Кримските пристанища.
На 16 март 2014 г. в Крим се състоя референдум за съдбата на полуострова, в хода на който близо 97% от гласувалите се обявиха за присъединяване към Русия. По-късно президентът Владимир Путин одобри проект на договор за приемане на Република Крим в Руската федерация и образуването на нови субекти в състава й. Русия прие в състава си Донецката и Луганската области със статут на републики, а Херсонска и Запорожка област като региони със същите имена.
“Руската федерация разширява обхвата на своите незаконни операции във временно окупираните части на континенталната част на Украйна със стартирането на трансбордиране на откраднати украински стоки в морските пристанища Бердянск и Мариупол, разположени в Азовско море”, казва още Украйна.
Междувременно Русия съобщи, че продължават активните ремонтни и възстановителни работи в морските пристанища Мариупол и Бердянск. Дейностите са насочени към възстановяване на навигацията, увеличаване на обема и скоростта при обработка на товари и довеждане на терминалите до проектния им капацитет. За да се гарантира безопасността на корабоплаването, в пристанищата и в подходите към тях е поставено навигационно оборудване, извършени са промери, тече драгаж, съобщиха от Росморречфлот.
“Приключи работата по приемането на собствеността на двете пристанища”, коментира службата.
Общо 93 недвижими имоти са прехвърлени във федерална собственост на Русия, включително 40 съоръжения, както и 33 плавателни съдове.
След като са предприети мерки за оценка на техническото състояние на федералната собственост, се работи по ремонта и възстановяването й, коментира още руската морска агенция.
Морското пристанище Бердянск е универсално пристанище, в което се обработват зърно, нефтопродукти, въглища, кокс, руда, метали, други генерални и насипни товари.
В пристанище Мариупол се обработват основно метал, въглища и зърно.