Над 5000 квадратни километра от океанското дъно край Австралия са картографирани и заснети с помощта на камери, поставени на телата на осем женски морски лъва. Ушатите тюлени са заснели общо 90 часа видео и са изминали над 250 морски мили. Австралийските морски лъвове са в беда, били са обект на стопански улов до началото на 20-и век. Риболовът и мрежите остават основна заплаха за популацията им в наши дни. Числеността им обаче се е сринала с 60% за последните 40 години, останали са само 10 хиляди от този вид, предимно разпръснати в 80 района за размножаване по южното и западното крайбрежие на Австралия.
Нов проект на учените подпомага по-доброто разбиране на този вид и потенциалните мерки за опазването му. Проф. Саймън Голдсуърти от Института за изследване и развитие на Южна Австралия (SARDI) изучава бързо изчезващия морски бозайник в продължение на 25 години. По думите използването на камери “променя играта”. „Мога да гледам тези кадри с часове“, казва профорът. „Това е като най-доброто телевизионно шоу досега. Просто не знаеш какво ще видиш след това”, коментира той, цитиран от “Гардиън”
Морските лъвове са подпомогнали картографирането на скалисти рифове и “подводни ливади” с морска трева по протежение на континенталния шелф и са показали на учените местата, които са важни за тях.
„Информацията е толкова неуловима, защото те се хранят на дъното на морето“, каза той. „Сега получаваме този удивителен, изискан детайл. Те ни дават прозорец в техния свят, който не сме имали преди. Точно както хората познават нашите улици, морските лъвове познават морското дъно в интимни подробности от стотици километри и те изграждат това знание с течение на времето. Те имат ментална карта на средата си и ни водят до места с дълбоко значение за тях“, коментира още ученият.
Нейтън Ангелакис, докторант в Университета на Аделаида и SADI, допълва, че видеото, заснето с камери на телата на морските лъове, показва критични местообитания, както и неизследвани преди това области на морското дъно и добавя: „Поставихме инструментите върху възрастни женски, за да можем да възстановим оборудването няколко дни по-късно, когато се върнаха на сушата, за да кърмят своите малки.“
Проучването, финансирано от Националната програма за екологични науки на австралийското правителство и Екологичното дружество на Австралия, беше публикувано в “Граници в морската наука”.
Видео:
Вижте резултатите от изследването:
fmars-11-1425554