Навършват се 145 години от създаването на Военноморските сили на Република България. Българските военноморски сили водят началото си от далечната 1879 г., когато на 12 август руската армия освободителка оставя на новосъздаденото българско княжество няколко малки парахода, парни катери и гребни лодки, от които е сформирана първата българска военна плавателна част – Дунавската флотилия, в град Русе.
Това е само началото на една история, изпълнена с успехи, трудности, победи, героизъм, саможертва и безпрекословно изпълнение на дълга към родината.
Незабравими за историята на флота са редица събития като: основаването на първото морско училище в Русе – 1881 г.; създаването на флотски арсенал и военноморски щаб във Варна; попълването на редиците с нови кораби като крайцера „Надежда” и шестте торпедоносеца „Храбри”, „Смели”, „Строги”, „Летящи”, „Шумни” и „Дръзки” между 1897 и 1909 г.; първите победи по морските вълни, най-ярката, от които е торпилирането на турския крайцер „Хамидие” от „Дръзки” през ноември 1912 г.; първата подводница – „Подводник № 18”, постъпила на служба през май 1916 г.; първият морски десант при Балчик през септември 1916 г.; навлизането в нови акватории по време на войните за национално обединение – в Мраморно и Бяло море, Охридското езеро, а през 1969 г и в Средиземно море; реформите след 1989 г.; влизането ни в НАТО през 2004 г. и дейното ни участие в ученията на Пакта.
Изброените събития определят достойния път на всички офицери, матроси, инженери и корабостроители, посветили години на усилия, лишения и тежък труд за опазване на териториалните води на България.
В историята са останали и имената на някои от флотските ни военни деятели, прославили се в служба на родината: капитан Симеон Ванков, командир на Дунавската флотилия през Сръбско-българската война, снабдявала и поддържала гарнизона на Видинската крепост; капитан II ранг Димитър Добрев, водил ескадрата миноносци срещу „Хамидие“; мичман I ранг Георги Купов, командвал „Дръзки“, чието торпедо изважда от строя турския крайцер; полковник Милтиад Железов – създател на българската брегова артилерия; Рашко Серафимов – първият български офицер – подводничар; първият български контраадмирал Сава Стефанов; първият български действащ контраадмирал Иван Вариклечков.
Тези достойни българи изпълняват не само войнския си дълг, но голяма част от тях участват активно и в политическия, икономическия и обществения живот на Третата българска държава.
Флотът на Княжество България, Царство България, Народна Република България, а понастоящем и на Република България винаги е защитавал с чест, умения и жертвоготовност морските граници на държавата ни.
145 години от създаването му са един хубав повод да си спомним за историческия му път и многобройните му успехи. И да бъдем сигурни, че в бъдеще неговите офицери, матроси и моряци ще продължават да бъдат верен страж на родните брегове.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов: Благодаря за високо моралния и отговорен избор да посветите живота и кариерата си на Българската армия
„Приветствам ви с „Добре дошли“ в бойния строй на Българската армия и ви честитя успешното дипломиране и присвояването на първо офицерско звание! Благодаря за високо моралния и отговорен избор да посветите живота и кариерата си на Българската армия.“ С тези думи министърът на отбраната Атанас Запрянов се обърна днес, 11 август, към курсантите-випускници на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ на церемонията по присвояването на първо офицерско звание, която се проведе на Морската гара в град Варна. По традиция с този ритуал днес ще завършат тържествата по повод 145-ата годишнина на Военноморските сили (ВМС).
„Ръководството на Министерството на отбраната прави всичко възможно, за да оправдае този ваш избор и да ви мотивира във вашата служба на Отечеството. Подготвят се чувствително повишаване на заплатите, нови социални придобивки, както и технологична модернизация и обновление, които да са източник на вашата професионална гордост“, заяви министърът на отбраната. Той поздрави първенеца на випуска, първенците на специализации на Висшето военноморско училище (ВВМУ), а също и всички отличници на випуска като им благодари за положения труд и за силната мотивация да постигат винаги най-високи резултати.
Министър Запрянов акцентира на нарастващите отговорности и значението на Военноморските сили като част от Българската армия, които налагат сериозни инвестиции за модернизация. „Причината за това е, че през последното десетилетие Черно море се превърна в зона на огромни енергийни проекти, политически и военни напрежения, на нарастващи военни потенциали и противопоставяния. Заради променената ситуация, НАТО в своята стратегическа концепция определи защитата на Черно море като основен приоритет“, посочи той.
„Встъпили днес в редовете на Българската армия, точно вие, уважаеми випускници, ще бъдете командирите, които ще ръководят непосредствено усвояването на тези инвестиции, на новата техника и въоръжение, изграждането и развитието на отбранителните способности на България и реализирането на съюзническите ни ангажименти по укрепване на черноморската сигурност. Убеден съм, че достойно ще посрещнете и ще оправдаете насочените към вас очаквания, защото сте възпитаници на елитно училище с впечатляваща традиция, чиято достойни последователи сте всички вие“, категоричен беше министърът на отбраната.
Той благодари на командния и академичния състав на Висшето военноморско училище за това, че с всеотдайния си труд, последователност и висок професионализъм подготвят кадри за ВМС и Българската армия и все по-успешно утвърждават международния авторитет на българското морско образование. Министър Запрянов пожела на всички успешна личностна и професионална реализация.
През тази година своите първи офицерски пагони получиха 31 курсанти. Първенец на випуска с успех „Отличен – 5.92“ е мичман Рафаел Кънев от специалност „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“, отличник на специализация „Корабоводене за ВМС“ е мичман Димитър Димитров, а отличник на специализация „Кибероперации” – Тони Георгиева.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на ВВМУ флотилен адмирал професор д.в.н. Боян Медникаров поздравиха младите офицери за постъпването им на служба във военния ни флот.
„Всички ние, които присъстваме на този празник, сме убедени, че вие ще браните националните интереси, суверенитета, териториалната цялост и независимостта на България с интелект, с отговорност и с воля.“ С тези думи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се обърна към младите офицери. „Тази симбиоза от притежаваните от вас знания и лидерски качества е вашето най-ценно притежание като офицери сега и в бъдеще. Не спирайте да поддържате постигнатото ниво. Продължавайте да се развивате в областите си на компетентност. Само така ще можете да се изправяте лице в лице със сложните предизвикателства на средата за сигурност. Тази симбиоза ще гарантира значимия принос на вашето поколение към Военноморските сили на Република България. Вие ще бъдете тези, които ще преведете ВМС в новия етап от развитието им, за което работим без прекъсване от много години“, каза адмирал Ефтимов и пожела много успехи и попътен вятър на младите офицери.
Адмирал Ефтимов благодари на ръководството на училището, на командирите и на академичния състав за труда и старанието, с които подготвят бъдещите офицери и посочи, че със своето визионерство съумяват да отговорят максимално бързо на изискванията на променящата се среда и да адаптират учебното съдържание като въвеждат все по-нови форми на преподаване. „Висшето военноморско училище е еталон за образователна институция в областта на морското дело“, посочи началникът на отбраната и пожела на младите офицери да си поставят и да постигат високи цели.
Пред журналисти по-рано днес, министърът на отбраната Атанас Запрянов отново подчерта, че „Бъдещето на флота от гледна точка на модернизацията е много добро“. Той отбеляза, че освен по проекта за придобиване на два нови модулни патрулни кораба, продължава работата и по други проекти за модернизацията на Военноморските сили, сред които открои проектите за придобиване на противоминни кораби, на нова брегова система за контрол на корабоплаването и охрана на морската граница, на дронове и антидронова защита и др. „Ситуацията изисква противоминните действия да продължават. Тази дейност ще бъде дългосрочна за акваторията на Черно море“, посочи министърът на отбраната. Той изрази надежда държавното ръководство и бъдещите парламенти да продължават да заделя ресурси за отбрана в рамките на 2,5% от БВП.
„Българската армия винаги е готова да помогне на хората в тежка ситуация. Тя разполага с 96 специализирани модула, оборудвани и подготвени за оказване на помощ при пожари, наводнения и други природни бедствия, в изпълнение на третата мисия на Въоръжените сили“, заяви министърът на отбраната в отговор на журналистически въпрос.
На тържествения ритуал по издигане на флага по повод празника на ВМС и акта по присвояване на първо офицерско звание присъстваха още председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Христо Гаджев, народни представители, кметът на община Варна Благомир Коцев, областният управител на област Варна Андрияна Андреева, командири на военноморските сили на Румъния и на Турция и заместник-командирът на ВМС на Италия, представители на Варненска и Великопреславска митрополия, съветникът на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност вицеадмирал Митко Петев, много граждани и гости на Варна.
Днес по повод 145-ата годишнина на Военноморските сили жителите и гостите на градовете Варна и Бургас ще могат да разгледат кораби и техника, на въоръжение във ВМС. В гр. Варна от 11.30 ч. на Централния плаж военнослужещи от специалните сили на ВМС заедно с екипажи на кораби и вертолети демонстрираха способности. Те включваха маневри на висока скорост на бързоходни моторни лодки, приводняване на парашутисти и представяне на бойни умения от военнослужещите.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха военните моряци по повод 145-ата годишнина от създаването на българските ВМСa
„Ръководството на Министерството на отбраната високо цени всеотдайността, отговорността и професионализма, с които изпълнявате ежедневните си задължения в коренно променената стратегическа среда и повишавате подготовката си за участие в съвместни операции и учения в национален и съюзен формат за гарантиране на сигурността в Черноморския регион. Безспорен е вашият принос и за осигуряване на безопасността на корабоплаването в националните морски пространства, което изисква допълнителни усилия за изпълнението на задачи за непрекъснато противоминно наблюдение.“ С тези думи министърът на отбраната Атанас Запрянов се обърна към командването и личния състав на ВМС на тържеството по повод 145-ата годишнина от създаването на българските Военноморски сили. Заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той награди военнослужещи и цивилни служители, отличили се с професионално и отговорно изпълнение на задълженията си.
Министър Запрянов поздрави личния състав на ВМС за успешната активация на Противоминната военноморска група в Черно море, както и за отличното представяне по време на национални и международни учения през годината.
„Гордея се, че в нашите Военноморски сили служат доблестни професионалисти, които притежават знания, умения и воля да защитават морския суверенитет на страната ни, подготвени са да идентифицират и да отговорят на асиметрични, хибридни и терористични заплахи самостоятелно и в коалиционен формат, заедно със своите колеги от страните-членки на НАТО“, заяви министърът на отбраната. Той подчерта, че Черноморският регион е обявен от НАТО и на последната среща на върха във Вашингтон като изключително важен регион за сигурността не само на България, а и на целия Алианс.
„Способностите на Военноморските сили да бъдат значим фактор при гарантиране на сигурността в морския домейн и да допринасят за сигурността на морската критична инфраструктура и на икономиката на страната ще се повишават с реализацията на проектите за модернизация“, посочи министър Запрянов. Той изказа благодарност на народните представители, че въпреки напрегнатия дневен ред на Народното събрание са успели да гласуват финансовите средства, с които да осигурят втория етап на надграждане на двата модулни патрулни кораба, така че към 2027 г. ВМС да разполагат с два бойни кораба, оборудвани с пълни способности да водят бойни действия. Министърът на отбраната открои и седем други проекта за модернизацията на ВМС, включени в Инвестиционната програма.
„Много скоро, изпълнявайки програмата за развитие на въоръжените сили до 2032 г. ние ще имаме по същество нов качествен военноморски флот с най-съвременно оборудване, военни кораби, брегови системи, което значително ще повиши отбранителните способности в морския домейн на нашата държава“, заяви министър Запрянов.
„Ние ще имаме много скъпа техника. България ще похарчи около 9 милиарда лева за модернизация на въоръжените си сили, но това скъпо модерно въоръжение се нуждае от хора. Ние трябва да променим нашата политика по отношение на социалния пакет и възнагражденията на военнослужещите, за да стане атрактивна военната професия“, заяви министърът на отбраната.
„За мен беше лесно да бъда министър на отбраната, когато имам зад гърба си командване и флот, подготвени, работещи добросъвестно за защитата на морските пространства на нашата страна“, посочи министър Атанас Запрянов и пожела успех на целия личен състав на ВМС.
„През последните години вие – командването и личният състав на ВМС, се изправяте пред предизвикателства, които изпитват вашия професионализъм, устойчивост и борбеност. С удовлетворение отбелязвам, че се справяте достойно, търсейки максимално адекватни решения за всяко от тях“. С тези думи се обърна към личния състав на ВМС началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. В своето слово той подчерта предизвикателствата пред, които българските въоръжени сили са изправени: „Войната в Украйна изцяло промени перспективите за сигурността на европейските държави в НАТО и потвърди правилността на стратегическия ни избор да бъдем част от най-мащабния отбранителен съюз“, посочи адмирал Ефтимов. Той изказа своята признателност към командването на Военноморските сили и личния състав за работата им в отговор на нарастващата необходимост от въвеждането на нови способности, иновативни тактики, техники и технологии. Адмирал Ефтимов изказа специална благодарност на военнослужещите от запаса, на семействата и близките на военнослужещите, чийто усилия са предпоставка за развитието на настоящето и бъдещето на Военноморските сили.
Поздравление по повод празника на ВМС от името на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев произнесе вицеадмирал Митко Петев. Сред гостите на тържеството бяха председателят на Комисията по отбрана на 50-ото Народното събрание Христо Гаджев и народни представители, командирите на военноморските сили на България, Румъния и Турция, заместник-командирът на ВМС на Италия, представители на командванията на видовете въоръжени сили, на местната власт, както и флотски ветерани.