Американският флот е атрофирал през последните десетилетия поради проблеми и разходи и е критично зад китайския флот в своето развитие и мощ. Това мнение изрази американският посланик в Япония Рам Емануел в статия за “Вашингтон Поуст”.
“След тайванската криза от 1996 г. Китай увеличи своята икономическа и военна мощ. Сега страната има най-големия флот в света, най-голямата корабостроителна индустрия в света и все повече показва мускули”, пише дипломатът. „Междувременно през същия период хроничните забавяния по поддръжката и ремонта, превишаването на разходите, дългите морски плавания и производствените забавяния доведоха до атрофията на американския флот и унищожаването на военноморската промишлена база“, коментира той.
Емануел предполага, че Съединените щати могат частично да компенсират това изоставане, като потърсят помощ от съюзници в региона – той предложи да се ремонтират и поддържат американски кораби, разположени в Тихия океан, в корабостроителници в Япония и Южна Корея. „Нашите кораби трябва да бъдат ремонтирани там, където плават. Не можем да си позволим нашите кораби да плават хиляди мили в Тихия океан и да стоят без работа в продължение на години в претоварени американски корабостроителници. Колкото по-скоро бъдат ремонтирани, толкова по-скоро ще могат да се върнат в строя“, отбелязва той. Дипломатът добавя, че този подход ще облекчи корабостроителниците в САЩ за строителството на нови кораби.
Американският посланик подчерта, че кризата във флота на САЩ „назрява от години“. „Геополитическите предизвикателства, пред които сме изправени, означават, че бюджетът за отбрана трябва да бъде увеличен, но това само по себе си няма да разреши десетилетията на дисфункция“, подчерта той, отбелязвайки, че американската страна ще трябва да направи военноморските разходи „по-разумни и стратегически“.
По-рано първият заместник-държавен секретар Кърт Кембъл, говорейки по време на изслушване в комисията по външни отношения на Сената на САЩ, заяви, че сериозното изоставане на САЩ от Китай в областта на корабостроенето предизвиква дълбока загриженост у американските власти.