Започва почистването на утаителя на р. Провадийска. Действията от страна на “Солвей Соди” са предприети заради работата на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна, след като 7 години той не е почистван. Това обяви днес пред медии Ерджан Себайтин, директор на екоинспекцията.
Още през миналата година РИОСВ – Варна е издала предписание за почистване утаителя. “Миналата година, когато застъпих [на поста], още тогава сме дали предписание, преди това е имало период на несериозно отношение към този казус”, коментира шефът на инспекцията. Той съобщи, че от 2017 г. не е извършвано почистване на утаителя, от който в момента се изливат маси в удълбочения плавателен канал към най-големия пристанищен терминал в региона “Варна – Запад”. Себайтин коментира още, че през миналата година е проведено частично драгиране на около 20 хил. куб. метра утайки от района на реката.
Видео:
Днес в района на утаителя пред медиите бе представена мултифункционален амфибиен съд, с който предстои да бъдат извадени около 100 000 куб. метра от утайките. Те ще бъдат прехвърляни в отцеждащо драгажно депо, изградено до устието на реката, а на по-късен етап ще бъдат превозвани до депо на “Солвей Соди”, коментира Николай Димитров, управителят на дружество, ангажирано от завода с поддръжката на утаителя.
Директорът на РИОСВ – Варна разкри още, че този процес е трябвало да започне преди края на 2023-а година и не изключи на “Солвей Соди” да бъде наложена административна глоба в размер от 2 до 20 хил. лева.
Според Себайтин в момента и ДП “Пристанищна инфраструктура” активно разглежда въпроса за намиране на подходящ терен за депониране на утайките.
За изминалите 7 години в утаителя на р. Провадийска са натрупани най-малко 700 000 куб. метра утайки. Месечно от съоръжението към плавателния канал потичат близо 15 000 куб. метра от тях.
“Трябва да се процедира ново инвестиционно намерение, което да реши категорично казуса с цялото количество в този утаител, най-вероятно превишава 600 хил. тона. “Солвей Соди” имат собствен терен в близост, процедират в момента допуск до ПУП”, каза още Себайтин и не изключи възможността утайките да бъдат изхвърляни и извън 12-милната зона.
Действията от страна на “Солвей Соди” са предприети именно заради работата на РИОСВ – Варна по въпроса, каза още шефът на екоинспекцията.
Той коментира, че пробонабирания в района не са установили отклонение на качеството на водите, но от думите му стана ясно, че те се правят от самия содов завод.
В отговор на въпрос на Maritime.bg, Ерджан Себайтин изрази личното си мнение, че заводът трябва да поеме всички разходи за поддръжката на утаителя. “Считам за нормално и за правилно “Солвей Соди” да поемат целия разход по почистване на утаителя, защото именно наносът от калциев карбонат се дължи на тяхното производство”, каза той.
На представянето на новата дълбачка не присъстваха представители на “Солвей Соди”. В телефонен разговор пред Maritime.bg изпълнителният директор на дружеството Спирос Номикос заяви, че в близките дни ще се срещне с медиите, за да отговори на редицата въпроси, които продължават да са без отговор.