Националният план за търсене и спасяване в българския отговорен район (НПТСБМОРТС) осигурява структурата за координация и действие на различни институции и организации при бедствие на кораби и въздухоплавателни средства, които изискват търсенето и спасяването на хора. В сряда Министерският съвет одобри актуализацията на плана, а от пресслужбата на МС обявиха, че целта е да се осигури координация в действията на компетентните органи за оказване на помощ. Планът е изготвен в съответствие с насоките за организирането и предоставянето на услуги за търсене и спасяване на Международния наръчник за въздушно и морско търсене и спасяване.
В целите на плана е посочено, че той осигурява координация на действията на националните, регионалните и местните структури, както и тези на съседните на Република България страни при спасяването на човешки живот на море. С него се гарантира своевременно привеждане в готовност на спасителните ресурси, в зависимост от мащаба на инцидента на море. Осигурява се и ефективно и ефикасно управление на риска от разширяване на инцидента чрез партньорство и по-добра координация с всички ангажирани сили и служби. Приетият план има за цел да сведе до минимум неблагоприятното въздействие на възникналите опасности върху човешкия живот, социалната и икономическата структура на общности, инфраструктура, собственост и природната среда на Република България.
Освен това той хармонизира на подхода при действията по търсене и спасяване на море, съгласно задълженията на Република България като страна по Международната конвенция за търсене и спасяване, SAR-79, и междудържавните споразумения, свързани с нея, в съответствие с общата рамка на Закона за защита при бедствия и Националния план за защита при бедствия.
Целите на плана се постигат чрез изпълнение на редица задачи, като поддържане на оптимален състав от плавателни и въздухоплавателни спасителни средства с добре подготвени екипажи. За целта главният директор на ГД АСД отговаря за поддържането на постоянен списък на спасителните средства.
С приетия план са определени и участващите в операции по търсене и спасяване организации. Това са Изпълнителна агенция „Морска администрация“ (ИАМА) към Министерството на транспорта и съобщенията, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) и ДП РВД към Министерството на транспорта и съобщенията, Военноморски сили (ВМС) към Министерството на отбраната (МО), Военновъздушни сили (ВВС) към Министерството на отбраната, Главна дирекция „Гранична полиция” (ГДГП) към Министерството на вътрешните работи (МВР), постоянните областни комисии за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи на Варна, Бургас и Добрич, лечебните заведения, Институтът по океанология към БАН, Национален комитет към Българския червен кръст (БЧК), неправителствени организации, доброволни формирования и частни субекти.
Изпълнителна агенция „Морска администрация“ планира и организира дейностите по търсене и спасяване, взаимодействието със силите и средствата на съседните държави и съвместно с Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи осъществява търсене и спасяване в морските пространства на Република България, съгласно изискванията на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗМПВВППРБ).
ДП РВД ще осигурява информация за въздухоплавателни средства, екипажи и пътници, търпящи бедствие над морето, а ГД ГВА осъществява управлението на системата за търсене и спасяване при авиационно произшествие.
Военноморските сили ще участват в действия по плана след получаване на разрешение от министъра на отбраната на отправено искане от Морския спасително-координационен център на ИАМА.
Военновъздушните сили вече са задължени да съдействат със своите сили и средства за осъществяване на НПТСБМОРТС чрез извършване на търсене и спасяване на море със самолети и вертолети при мащабни инциденти или при поискване от МСКЦ.
В операции по търсене и спасяване на море съдействие ще оказва и Главна дирекция „Гранична полиция” (ГДГП) със своите гранично-полицейски кораби и системи за наблюдение и комуникация при поискване от МСКЦ.
Институтът по океанология, при поискване от ИАМА, ще оказва помощ със своя изследователски кораб АКАДЕМИК, когато е необходимо да се използват неговите технически съоръжения, в т.ч. и подводен изследователски апарат.
При необходимост, в дейностите по търсене и спасяване на море в българските води на Черно море, могат да бъдат привличани неправителствени организации, доброволни формирования и частни субекти, които притежават съответните сили и средства. Техните средства ще се предават на подчинение и управление към координатора на операцията по търсене и спасяване и действат според възможностите си и договорените функции, включени в споразумение с ИАМА.
В зависимост от параметрите на инцидента операциите по търсене и спасяване ще се извършват в ограничен или национален мащаб. За операции от ограничен мащаб се създава оперативен щаб. Координаторът на операцията по търсене и спасяване активира оперативния щаб. Оперативният щаб включва поименно определени членове, представители на ИАМА, МВР и МО. За операции по търсене и спасяване от национален мащаб се създава национален щаб. Националният щаб се активира от министър-председателя на Република България по предложение на координатора на операцията по търсене и спасяване.
Какво предвижда още новоприетият план, вижте в пълното съдържание на документа:
Национален-план-за-търсене-и-спасяване-в-българския-морски-отговорен-район-за-търсене-и-спасяване