Реплика на викингски плавателен съд акостира в Русе. Той е сред участниците в 67-та международната регата ТИД (Tour International Danubien – TID). В нея през тази година участват представители на 11 държави от три континента, съобщи комендантът на българския участък на регатата Стилиян Бонев.
„Имаме участници от Германия, Австрия, Сърбия, Хърватия, Румъния, България, Холандия, Швейцария, Англия, САЩ и Нова Зеландия. Може би най-атрактивен е екипажът с викингския кораб“, каза Бонев, предаде БТА. Основната група от лодките спря за почивка в местността „Стълпище“ до русенското село Мечка. Двудневният лагер там е осигурен благодарение единствено на бизнеса в региона и субсидията, отпусната от държавата, уточни Бонев. Вчера викингският съд и неговият екипаж акостира на яхтеното пристанище в Русе.
Плавателният съд е изработен преди 35 години по образец на оригинален викингски кораб, който 71-годишният вече пенсиониран лекар Райнхард Совинз вижда в музей в норвежката столица Осло. „Имам хижа на едно малко езеро, което се казва Валдшахер. Намира се в провинция Щирия близо до Грац. Реших, че на това място много добре ще изглежда един викингски кораб. Отидох до музея в Осло, където имаше изложен един такъв кораб, и след това успях да изработя негово копие заедно с децата си. То е почти два пъти по-малко от оригинала и е с дължина десет метра и тегло от 800 килограма“, каза за БТА Совинз.
Той добавя, че не е изчислявал колко точно му е струвало изграждането на този кораб. „Според съпругата ми, средствата не са малко, но си струва. Най-вече в емоционален план – като виждам реакциите на хората, които искат да се качат и да плават на кораба или дори само да се снимат до него“, казва още австриецът.
След пенсионирането си той има и повече време за пътешествия с приятели и с викингския си кораб.
„Преди 12 години минах по целия маршрут на регатата ТИД – от Инголщад в Германия до Черно море. Преди две години обаче преживях голямо разочарование. Включих се в регатата още от началото, от Инголщад. В унгарския град Мохач обаче имаше истински бунт на борда и хората, с които бях, решиха да напуснат кораба. Този път сме събрали добър екипаж с много добри хора и тръгнахме от Мохач, за да завършим пътешествието до края на регатата в Румъния“, казва още Райнхард Совинз.
Той добави, че обикалял и на други места, но река Дунав му е любима река.
„Невероятно е и на моменти изглежда нереално като филм. Трудно може да се опише всичко. Всички тези хора, които срещаме по време на регатата. Да не говорим за гледките, които се редуват и сменят буквално през половин – един час. Харесвам много и скалите, и планините, но ми допадат и равнините, покрай които минаваме на места“, каза още пенсионираният лекар.
Припомняме, че ТИД е най-голямата в света туристическа гребна регата. Всяка година стартът ѝ е в края на юни от град Инглощад, Германия. Преминава за 74 дни през Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватия, България и Румъния, и е с дължина 2516 км. България е домакин на последния етап на гребния поход, който преди осем дни мина през Видин. Днес викингският кораб и неговият шестчленен екипаж, заедно с останалите участници в ТИД, ще продължат своя път надолу по течението на река Дунав към Силистра.