Не може да бъде спряно намаляването на морското равнище на Каспийско море – наследник на древното море Паратетис, поради изменението на климата. Държавите по неговите брегове трябва да се адаптират към новата реалност чрез технически решения. Това мнение изразява Владимир Ушивцев, водещ изследовател в Южния научен център на Руската академия на науките.
Във вторник руският президент Владимир Путин на среща с губернатора на Астраханската област Игор Бабушкин разпореди изготвяне на “научен анализ, за да се предотврати изчезването на дълбочина в Каспийско море”, предаде ТАСС. Губернаторът се похвали пред президента, че всички пристанища в региона отчитат ръст на товарооборота.
“Морското равнище в Каспийско море е подложено на значителни колебания, това е проблем от планетарен мащаб. Не можете просто да го разрешите. Трябва да се адаптирате към него, да търсите технически решения, да удължавате тръбопроводи, да удълбочавате канали и т.н. Но е невъзможно да се спре намаляването на равнището на Каспийско море. Връщането на северните реки обратно в Каспийския регион е голяма глупост. Моето мнение е, че е необходимо да се предвиди какво ще се случи след това, като се вземат предвид всички тези промени в климата, които се случват в момента, и да се адаптираме към прогнозите, които ще бъдат показани в нашия анализ. Да кажем, че прогнозата показва, че Каспийско море ще падне с половин метър през следващата година. Това означава, че трябва да се извършат технически мерки за осигуряване на някои социални проблеми”, каза ученият.
Според него предлаганото в Русия обръщане на северните реки към Каспийско море може да доведе до недостиг на вода в други региони, а също така изисква големи финансови разходи.
По-рано Южният научен център съобщи, че намаляването на равнището на Каспийско море е свързано с ограничените средногодишните валежи в басейна на Волга, поради промяна в посоката на циклоните.