Международната мрежа за хуманно отношение и помощ на моряците (ISWAN) днес стартира нова кампания за целия сектор, насърчаваща съюзническите отношения за създаване на безопасна и приобщаваща среда на борда, съобщиха пред Maritime.bg от организацията. Кампанията се фокусира върху ролята, която мъжете моряци могат да поемат като съюзници в подкрепа на жените колеги.
През 2023 г. жените са били повече от три пъти по-склонни да се свържат с линиите за помощ на ISWAN по въпроси на злоупотреба, малтретиране, тормоз, дискриминация и насилие, отколкото мъжете. Жените на море са също така повече от два пъти по-склонни да повдигнат проблеми с психичното здраве.
„Чрез нашите линии за помощ SeafarerHelp и YachtCrewHelp и нашите мрежи в международния морски сектор, ние научаваме от първа ръка за предизвикателствата да бъдеш жена-моряк“, каза ръководителят на кампанията Джорджия Алън.
„Въпреки че има значителен фокус в морския сектор за насърчаване на жените-моряци, което е наистина положително, като социална организация ние също искаме да подчертаем отговорността на сектора да гарантира, че средата, в която са поканени [да работят], е безопасна и че те ще бъдат третирани еднакво. Вместо да прехвърлим отговорността върху самите жени да се застъпват за тяхното справедливо и приобщаващо третиране, ние смятаме, че отварянето на дискусия за ползите от съюзничеството и колективната отговорност е по-положителен и, надяваме се, ефективен подход за повишаване на широко разпространената осведоменост по тези проблеми за дългосрочна промяна в поведението. Нека създадем среда на борда на корабите, където всички са в безопасност и всички могат да процъфтяват“, казва още Алън
ISWAN, с подкрепата на съфинансиращите я организации, сред които UK P&I Club, ще пусне кампанията онлайн, на море и на брега в индустриални центрове по целия свят през следващите месеци. Кампанията може да бъде проследена в социалните медии с хаштагове #CrewAllySHIP и #WeAllBelong.
ISWAN разговаря с моряци по целия свят от корабоплаването, круизния сектор и от сектора на суперяхтите, за да изгради кампанията и да “улови” преживяванията на моряците.
Много жени-моряци споделиха предизвикателства, с които са се сблъскали на море и въздействието им върху тяхното здраве и благополучие:
Ще се опитам да скрия пола си, да нося мъжки дрехи и да избягвам дрехи, които са твърде прилепнали по тялото ми. Това беше моят начин да се опитам да избегна злоупотреба и нежелано внимание.
казва една от интервюираните.
Сблъсквала съм се с расизъм, женомразство, тормоз и заплахи повече пъти, отколкото мога да преброя, както от офицери, така и от колеги. Въпреки че често успявах да противодействам на тези поведения, беше изтощително и изтощаващо душата ми винаги да оставам бдителна и нащрек, когато основният ми фокус трябваше да бъде върху работата ми.
казва друга.
Кампанията също така поставя на преден план опита на моряците за добро съюзяване и дава практически примери за това какво могат да направят мъжете моряци, за да направят живота в морето по-безопасен за всички:
Първият офицер, с когото работих, изгради доверие, като беше наблюдателен и любопитен. Той създаде безопасна среда за жените в екипажа, за да говорим с него за всякакви проблеми на борда.
„За ISWAN е много важно цялата ни работа да е съсредоточена около истинските гласове и опит на самите моряци и да се консултираме с тях относно това, което смятат, че действително е необходимо, вместо да вземаме решения от тяхно име. Резултатът е кампания, в основата на която са глобалните гласове на моряците. Надяваме се, че кампанията ще има забележимо въздействие и ще представлява началото на много по-дългосрочно движение и ангажимент от целия сектор да направят корабоплаването наистина безопасно и приобщаващо за всички“, коментира още Алън.
Видео:
ISWAN също скоро ще разпространи два ресурса (един за моряци и един за заинтересовани страни от морския сектор), съдържащи информация и насоки за това как да се изгради безопасна и приобщаваща култура на море.