Повече от 40 чуждестранни лица на най-високи позиции в морската индустрия от над 15 държави заявиха своето участие в Международния морски форум „Глобален компас“, на който Варна ще бъде домакин сега, на 19 и 20 септември. Това заяви пред Maritime.bg к.д.п. Ивайло Пасков, зам.-председател на Българската асоциация на морските капитани (БАМК), която е организатор на предстоящото събитие.
Този форум е поредното мероприятие, което организира БАМК в морските градове Варна и Бургас, каза той. Целта е да върнем интереса не само на бизнеса, на младите хора, а и на международните организации и компании, заети в целия шипингов сектор с идеята първо да им припомни, че България винаги е допринасяла за неговото развитие. И че е държава, която дава важни иновации и открития в морската сфера и в целия шипинг, имайки предвид, колко интелигентни, талантливи българи работят изключително много на високи позиции не само в корабната, а и в цялата морска индустрия в страната и в чужбина. Това за нас е индикация за високата надареност на нашия народ, за качеството на младите ни хора, повечето от които, за голямо съжаление не влагат труда си за своята родина по разбираеми причини, коментира капитанът.
По думите му държавата ни след повече от 30 години демокрация не успява да създаде благоприятна среда, която да задържи тези млади, интелигентни и висококвалифицирани кадри у нас.
Да започне да създава условия, които да ги привлекат да реализират своите ноу-хау, открития и иновации за синята ни икономика. Това е много жалко и ние искаме, въпреки трудностите, въпреки нихилизма, цялото недоверие към всичко във връзка с последните политически събития у нас, да спре този негативен процес. Надяваме се да създадем импулс и тренд за завръщането на тези млади и способни българи в Родината си. Вярваме, че организирайки предстоящия форум ще покажем на онези, които са на високи нива в морската индустрия, че въпреки всичко България разполага с уникални възможности и иновации. Разполага с научни звена от рода на Центъра по хидро и аеро динамика, където въпреки остарялата материална база и оскъдно финансиране, с които работи, успява да продуцира иновативни открития, да развива такива новости, че да бъде търсен като партньор от сериозните западни морски компании, заяви още зам.-председателят на БАМК.
Кап. Пасков подчерта основната роля на БАМК като инициатор и организатор на предстоящия форум „Глобален компас“. По неговите думи идеята се е зародила още през 2021 г., тогава било и първото му издание в Бургас. Второто провели през 2022 г. пак в Бургас. И сега, през 2024 г. ще бъде третото, тъй като пропуснали миналата година. Тогава БАМК стана домакин на Генералната асамблея на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани (CESMA) във Варна, която събрала много чуждестранни и наши представители на морския сектор. От друга страна общинското ръководство в Бургас бе изключително натоварено, заради конференция на Med Cruise през октомври. При това положение не било разумно да поемат още един толкова сериозен ангажимент като международния форум „Глобален компас“.
Тази година, според думите на кап. Пасков, е взето решение откриването на форума да стане в Община Варна, имайки предвид, че през миналата намерили много силна подкрепа от тогавашния областен управител Благомир Коцев, който сега като кмет остава голям радетел на морската идея и оказва близко съдействие на БАМК. Така идеята им за институционална и браншова синергия ще добие реално измерение и потвърждение и събитието ще има засвидетелствано подобаващо обществено признание и подкрепа.
Също безкрайно сме благодарни на подкрепата от страна на Висшето военноморско училище (ВВМУ) “Никола Й. Вапцаров“, което на всички наши предходни събития, включително на миналогодишната Генерална асамблея, бе основен поддръжник и винаги ни предоставя за домакинството своите зали, включително Планетариума, допълни още той. Затова казваме, че наши основни съорганизатори са Община Варна и ВВМУ. Ще разчитаме също на помощта и подкрепата на Българска морска камара в лицето на нейния председател к.д.п. Александър Калчев, както и на ред компании, като “Параходство Български морски флот”, “Елийн Марийн”, „ИХБ Шипинг“, Пилотска станция – Варна, „Ес Ес Уай” и „Шип Посибъл“ на нашия съратник Явор Велчев. Имаме подкрепа и от много други организации и дружества, включително от ДП “Пристанищна инфраструктура“, което държа да отбележа, помогна като спомоществовател на предните два форума.
„Глобален компас“ ще бъде съставен от четири панела, всеки със своята специфика, продължи капитанът. Откриването ще се проведе в пленарната зала на Община Варна. Първият панел на тема „Бъдещето на шипинга – реалност или визия“ и ще бъде в хотел „Димят“. След него ще има кратка пауза и ще започне вторият панел на тема „Геополитически предизвикателства“.
Смятаме първият ден да приключи с коктейл, за да дадем възможност за пълноценно контактуване между всички участници. На следващия ден ще се проведат останалите два панела в Планетариума на ВВМУ. Единият (трети по ред) е на тема „Зелените иновативни технологии в корабоплаването и в пристанищата“- нещо, по което през последните години се работи изключително сериозно. Четвъртият е свързан с образованието и развитието на новите специалности, новите технологии. Той ще има академична и образователна насоченост. След втория ден сме планирали завършване на събитието с гала вечеря, разкри още той.
За да стане ясно високото ниво на чуждестранните участници, зам.-председателят на БАМК изреди някои от имената на вече приелите да участват във форума. Сред тях са на Саймън Бенет, зам.-генерален секретар на борда на директорите на Международната морска камара, Ник Шоу, който е начело на групата на дванадесетте най-големи клубове за взаимна защита и обезщетение (IG P&I clubs), Рон Крийн, вицепрезидент на компания пионер в прилагането на изкуствения интелект в шипинга – „Уиндуърд“.
През близките дни прие да участва и Йан Тиъри, партньор от морската адвокатска компания „Хил Дикинсън“ от Лондон , която е високо поставена, с 12 филиала по света. Също и Фиген Айен, президент на Асоциацията на средиземноморските круизни пристанища MedCruise и други. Ще има представители от най-високо ниво на eднo oт нaй-бъpзo paзвивaщитe ce пpиcтaнищa в Ceвepoзaпaднa Eвpoпa и първо нaй-гoлямo контейнерно в Eвpoпa – Антверпен-Брюж , Белгия. Представители от сериозния шипинг в лицето на Грималди Груп, на администрации и контролни институции като секретарят на Парижкия и Черноморския меморандуми, корабни производители на КСУ и технологии, като „Ман“, представители на морски университети, менинг, иновативни технологични компании, чартьорски, операторски, брокерски и много други компании от целия спектър на морската индустрия и синята икономика.
От българска страна също има много потвърдили участието си, някои от които желаят да се включат като лектори в панелите, допълни кап. Пасков. Имайки предвид, че форумът е международен, малко или много даваме приоритет на чуждестранните ни гости. Това, че хора на такива високи постове са приели да отделят от времето си и да дойдат на собствени разноски на форума, е проява на голямо уважение към нас, като морска общност, към България, към град Варна и към БАМК. Имаме лична покана към Генералния секретар на Международната морска организация (IMO), който благодари и ни поздрави за инициативата за организиране на международния форум „Глобален компас“ и изпрати специален поздравителен адрес към ръководството на БАМК в лицето на председателя й, кап. Станислав Стоянов. Смятаме, че това не е малко постижение, имайки предвид, че буквално три дни след нашето събитие ще се проведе Генералната асамблея на ООН по време на UN „Хай уийк“ на част, от която участник ще е IMO. И това че нейният генерален секретар обръща такова внимание на България и БАМК, е голяма чест за морската ни общност.
Очакваме изключително голям международен интерес към събитието, поради което планираме излъчването му да бъде достъпно за проследяване в реално време.
Форумът ще завърши с официална резолюция, адресирана до всички международни и европейски морски администриращи институции, добави още кап. Пасков.