Нужно е спешно да бъдат предприети стъпки за подобряване благосъстоянието на моряците, за да може корабоплаването да си гарантира привличане на следващите поколения. Това се казва в нов доклад, публикуван днес по инициатива на Глобалния морски форум (ГМФ), който се базира на изследване, продължило 10 месеца и обхванало 400 моряци от 12 големи корабни компании. Проучването е генерирало повече от 50 000 точки с данни, съобщиха пред Maritime.bg от ГМФ.
Корабоплаването следва да подобри условията в седем ключови области, с което ще се подобри благосъстоянието на морските лица, а с това секторът ще стане по-безопасен, приобщаващ и устойчив за бъдещите поколения моряци.
Констатациите идентифицират “горещи” области като злоупотребите и тормоза, подобряване на баланса между професионалния и личния живот и надграждане на бордовите съоръжения като критични за бъдещето на индустрията и защита на бъдещето на световната търговия.
Докладът „Подобряване на благосъстоянието на моряците: предварителни констатации от пилотния проект Diversity@Sea“ се публикува във време на нарастваща загриженост за условията на труд на 1,9 милиона моряци, които поддържат търговията.
Във време на нарастващ натиск върху глобалните вериги за доставки лошите условия на труд представляват дългосрочни рискове за световната търговия, като недостигът на моряци достигна 17-годишен връх, а някои банки през август посочиха, че могат да ограничат отпускането на заеми за корабособствениците, които поставят моряшкото благосъстояние под риск.
Вижте доклада:
Diversity_Sea_Improving_seafarer_well-being_Preliminary_findings_from_the_pilot_project