Най-новата временна изложба на Военноморския музей „Морски ритуали и традиции“ продължава да привлича вниманието на посетителите. В нея може да бъдат проследени най-интересните моряшки суеверия и символи чрез богатия графичен материал, мултимедийните приложения и онагледения разказ на експонатите, станали свидетели на някои паметни събития в морската ни история.
Изложбата също така напомня на посетителите, че макар днешното корабостроене да се характеризира с напреднало инженерство, автоматизация и компютърно проектиране, някои от вековните традиции все още се спазват. Такава е и традицията при залагането на корабния кил, най-важната и най-здравата част на плавателния съд, около която се изгражда корпусът. Полагането на кила е значително събитие, което се приема за начална дата на строежа на кораба и обикновено се отбелязва с официална церемония (както и спускането на вода и вдигането на флага). При полагането се извършва и един хилядолетен ритуал – поставянето на монети. Корабостроителите слагат една или няколко монети под киловия блок, защото се смята, че така ще привлекат късмет и благополучие.
Предполага се, че първоначално тази практика е била свързана с вярването, че трябва да се плати за отнасянето на душите в отвъдното. Затова и моряците поставяли монетите – в случай че загинат сами навътре в морето, далеч от своите земи.
В изложбата може да бъде видяна специалната монета, представена на церемонията при залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба (ММПК) за Военноморските сили (2022), която е идентична с тази, която остава вградена, както и да научите още много любопитни факти за морския живот и съпътстващите го обредни практики.
Изложбата може да бъде разгледана в дните от вторник до събота, от 10:00 до 18:00 часа, касата на ВВМУ приключва работа в 17:30 ч.