Кралските военноморски сили на Великобритания поискаха от отбранителната индустрия да бъдат проучени възможностите за строителство на атомни надводни бойни кораби. Това е част от “дългосрочен” план за развитие на способностите на КВМС на Великобритая, пише „Дейли Телеграф“. Към момента ядрено задвижване имат единствено подводни лодки от състава на флота.
Сега по искане на КВМС Министерството на отбраната очаква да получи актуализирани данни за възможностите за използване на реактори от четвърто поколение на надводни кораби. Том Шарп, бивш командир на КВМС, описа искането като “разумно планиране”, но предупреди за разходите, свързани с подобно развитие. „Не говорим за изграждане на флот от ядрени крайцери в близко бъдеще“, каза той. „Добра новина е да има някой в ъгъла на щаба на ВМС, който гледа толкова напред и не се увлича от ежедневните операции на флота.“, допълни Шарп.
“При подводниците ползите са огромни, така че много от тях използват този тип задвижване. При надводните кораби оперативните ползи са много по-малки, така че разходите се появяват по-рано”, добави Шарп. Според искането за проучване, издадено от военното ведомство, чийто краен срок е до 9 октомври тази година: „Основната цел е да се събере подробна информация за дизайна на ядрените реактори от четвърто поколение, тяхната осъществимост за големи надводни кораби (включително спомагателни кораби) и потенциал, предимства и недостатъци, свързани с тяхната експлоатация.”
„Има тонаж, над който съотношението се променя в полза на ядреното задвижване, и той е около 80 000 тона. Ето защо американските 100 000-тонни самолетоносачи го имат, но нашите 65 000-тонни го нямат“, каза Шарп. Той добави, че 42 000-тонният “Шарл де Гол” е скъпа аномалия за ядрената енергия.
Пийт Сандман, военноморски експерт, каза, че се съмнява, че Обединеното кралство скоро ще види кораб с ядрен двигател поради огромните разходи, които ще възникнат при въвеждането и поддържането на такава напреднала технология.