Близо 1,2 млн. лева осигурява Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” за “оценка на съответствието и надзор по време на строителството за обект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас”. В понеделник предприятието е обявило обществена поръчка, за да се гарантира съответствието на изготвения работен проект, законосъобразното изпълнение на СМР и въвеждането на обекта в експлоатация, пише в документацията, видя Maritime.bg.
Пристанището е изградено през 1902 г. и е надеждно защитено от стария вълнолом от характерните за Бургаския залив вълни от север-североизток. В следствие на годините, силно е нарушена конструкцията на основното тяло-фундаменти и вълнобои, причините, за което са силните ветрове, големите морски вълни и нарушената тетраподна защита, пише ДППИ.
Дължината на вълнолома е 692 метра. Започва от Навигационния фар и завършва в началото на Магазия 1.
Предвид с разширяване на функцията му с обособяване на пешеходна зона и лошото му техническо състояние, за достигане на оптимална защита от вълнение е изработен работен инвестиционен проект за „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“.
В проекта обектът е разделен на три отделни етапа.
Първият етап включва рехабилитацията на 227 м. от вълнолома – от Навигационния фар на Пристанище Бургас до оградата на Яхт клуба. Във втория етап ще бъдат рехабилитирани още 200 метра – от оградата на Яхт клуба до 50 м. след Морска гара, а при третия – останалите 265 метра до Магазия 1.
Сега, срещу близо 1,2 млн. лева като максимален праг, ДППИ търси консултант за извършване на оценка на съответствието на работния инвестиционен проект.