Турция е в процес на безпрецедентно разширяване на военноморския флот, като се превръща в една от най-големите морски сили в Европа. Докато някои съседи са разтревожени, Анкара настоява, че изграждането е отбранително и има за цел да отговори на нарастващите регионални ангажименти. “Трябва да имаме силен и ефективен флот, за да живеем в мир по нашите земи”, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган, след приемане в експлоатация на поредна подводница.
Заедно с новия хеликоптероносач, фрегатите и над дузината бойни кораби в процес на строителство, това е част от усилията на Ердоган за укрепване на турския флот.”Това отговаря на политическата програма на Ердоган за оказване на влияние в чужбина – от Катар до Сомалия и Либия”, казва Серхат Гювенч, професор по международни отношения в университета “Кадир Хас” в Истанбул.
“За военноморските сили това означава по-голяма роля в отбраната на страната – вече не само териториална, но и предна отбрана от чужбина. Променена е мисията на военноморските сили. Преди турските моряци отплаваха в морето, но се връщаха още същия ден в родните си бази и нощуваха в домовете си. Това вече не е така”, казва Гювенч. Турските военноморски сили се превръщат в голяма регионална сила. Военното присъствие на Турция в чужбина включва бази в Катар, Либия и Сомалия, с които са сключени споразумения.
Анкара твърди, че разширяването ѝ е насочено към нарастващите заплахи в региона.
“Когато погледнете конфликтите в Черно море, Средиземно море и Червено море, всички те са около Турция”, казва Месут Казин, съветник на турския президент и професор в университета “Йедитепе”. Той посочи и ролята на Турция в НАТО: “Модернизацията на военноморския флот е от полза за НАТО и за сигурността на западните съюзници, особено по отношение на петрола и сигурността на корабоплаването”.
Гърция, която има дългогодишни териториални спорове с Турция в Егейско и Средиземно море, изрази особена загриженост. Израел също алармира за разрастването на военноморските сили на Турция, включително за военните дронове, разположени в контролирания от Турция Северен Кипър. “Някои от военноморските действия на Турция, като базата за безпилотни летателни апарати в Северен Кипър, може да са насочени към Израел”, казва Галия Линденстраус, старши изследовател в Института за изследвания на националната сигурност в Тел Авив.
Гърция също модернизира военноморските си сили в отговор на това, което вижда като турска заплаха. Министър-председателят Кириакос Мицотакис наскоро потвърди необходимостта от “възпираща сила” срещу Турция.