Ръководството на корабния трафик в българската част на Черно море днес празнува своя четвърт век. Модерната навигационна система е разработена от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) по проекти в четири фази и реално стартира с проект Varna Initial System, като е пусната в експлоатация на 17 септември 1999 г.
България е първата държава в Черноморския регион, изградила подобна интегрирана информационна система, състояща се от м“`ножество обекти с разположени на тях модерни дистанционно управляеми апаратури, електронна навигационна система „Navi Harbour“, цифрова информационна система за електронен документооборот НЦЕДМТ, цифрова информационна система за планиране на маневрите в пристанищата MOVER, българския сегмент от световната система за бедствия и безопасност GMDSS и два брегови центъра за управление и информационно обслужване на корабоплаването. Дигитализацията на информацията позволява автоматично електронно докладване в общоевропейската система SafeSeaNet и възможности за машинна обработка, като по този начин напълно отпаднаха хартиените документи.
Благодарение на интегрираната информационна система за управление на корабния трафик и информационно обслужване на корабоплаването ДП „Пристанищна инфраструктура“ не само предоставя услуги по информационно осигуряване и навигационно подпомагане на корабния трафик в морските пространства на Р България, но и подобрява безопасността на корабоплаването и опазването на околната среда. Наред с това на своята страница Специализирана дирекция „Ръководство на корабния трафик – Черно море“ предоставя безплатна информация на широката общественост за метеорологичната обстановка и за състоянието на гражданското корабоплаване.
Актуални данни от системата показват ръст на посещенията на плавателни средства в пристанищата в Бургас и Варна през първото шестмесечие на 2024 г. спрямо същия период на предходната година. Общо над 2000 кораба са посетили двете морски пристанища от началото на 2024 г.