Висока динамика отличава и тазгодишната работа на Морски клъстър България, която е видна от множеството форуми и инициативи в подкрепа на морския бизнес, на иновациите и синята икономика. На 16 октомври в София ще се проведе голям международен високотехнологичен форум. Събитието е част от проекта BRIDGE–BS, чиято цел е насърчаване на научните изследвания и иновациите в Черно море за съвместно развитие на синята икономика в региона, заяви пред maritime.bg. Илзе Атанасова, председател на Управителния съвет на Морски клъстър България клъстъра, член на УС на Българска морска камара. Това е второто издание на форума, след като първият се проведе преди две години във Варна, с домакин Морски клъстър България.
Форумът в София ще се фокусира върху иновациите в синята икономика и ще бъде придружен от изложение, където ще бъдат представени победителите в Черноморския акселератор. Участие ще вземат компании и организации не само от страните в Черноморския басейн, но и от други страни с интерес към бизнес в региона, както и представители на научни институти и организации, свързани с морето.
Малко по-рано, на 11 и 12 септември, Морски клъстър България участва в Черноморска конференция на заинтересованите страни 2024 в Кишинев, Молдова. Kонференцията беше знаково годишно събитие в рамките на Общия дневен ред за Черно море и се организира от Черноморския механизъм за подкрепа, като в нея се включиха представители на Европейската комисия и експерти с богат опит по темите на синята икономика от страните в региона. Бяха разгледани предизвикателствата и възможностите на синята икономика, имаше дискусии, свързани с иновациите, енергийния преход, сините умения, замърсяването. Предвидени бяха уъркшопи за съвместно идентифициране на иновационни области за бъдещето за развитието на черноморската устойчива синя икономика. Конференцията приключи с награждаване на успешни черноморски проекти, каза още Илзе Атанасова.
За отбелязване е, че от януари 2022 г. Морски клъстър България е част от мрежата Enterprise Europe Network (EEN) и е локална точка за контакт на международната мрежа във Варна. EEN е най-голямата мрежа в света с над 3000 експерти, насочена към подпомагане на малки и средни предприятия (МСП) с европейски и международни амбиции и е една от водещите за трансфер на технологии и подкрепа на бизнеса за внедряване на иновации и развитие. В качеството си на организация домакин на Enterprise Europe Network (EEN), клъстърът работи активно в рамките на мрежата, оказвайки съдействие на български компании за излизане на чуждестранни пазари, търсене на нови бизнес партньорства и участие в международни проекти.
Като част от EEN, той организира различни инициативи за подкрепа на български компании. Пример за такава инициатива е участието в първото международно издание на морското изложение Tomis Maritime Expo в Констанца. По покана на Камарата за търговия, промишленост, корабоплаване и селско стопанство в Констанца, Румъния, също част от мрежата EEN, Морски клъстър България организира търговска мисия с участието на пет български компании и организации, които се включиха в изложението и проведоха важни срещи за създаване на нови партньорства.
Паралелно с изложението, в Констанца се проведе и конференция, посветена на актуални теми като дигитализацията и декарбонизацията в морските сектори, както и тенденциите за хибридни и електрически плавателни съдове. Участниците обсъдиха и въпроси, свързани с киберсигурността, възможностите за кариерно развитие и финансиране в морската индустрия.
– Продължаваме да работим активно по множество текущи проекти, заяви председателят на Управителния съвет на организацията. Като Национален хъб на Черноморския механизъм за подкрепа, клъстърът играе важна роля в подпомагането на заинтересованите страни, като ги насочва към различни възможности за финансиране, както и към проектно коопериране с други държави от Черноморския регион. Основен фокус на тези усилия са приоритетните сектори и теми от синята икономика като морски транспорт, зелени пристанища, екология, рибарство и аквакултури, крайбрежен морски туризъм, сини умения.
На 29 юли във Варна се проведе първото за годината национално събитие, посветено на устойчивата синя икономика – кръгла маса на тема „Устойчива синя икономика – ключ към засилен напредък в изпълнението на Общия дневен ред за Черно море“- припомни Илзе Атанасова. Събитието бе организирано съвместно от Министерството на транспорта и съобщенията, национален координатор на Общия дневен ред за Черно море (СМА), Морски клъстър България, национален хъб на България към Черноморския механизъм за подпомагане изпълнението на СМА (BSAM), и BSAM, с подкрепата на Enterprise Europe Network и Българската морска камара.
Кръглата маса събра заедно ключови представители на бизнеса, експерти от Министерството на транспорта и съобщенията, ДП „Пристанищна инфраструктура“, ИА „Морска администрация“, университети и изследователски организации, свързани с морския транспорт и туризма. Целта на събитието беше да се обсъдят актуални въпроси и да се формулират следващи стъпки за устойчиво развитие на синята икономика в региона на Черно море.
През тази година приключи изпълнението на двугодишен проект, насочен към подпомагане на иновативни фирми и стартъпи, както и тяхното промотиране-подчерта Илзе Атанасова. Във Варна се проведе голям регионален бизнес форум „Boosting Black Sea Blue Biz – 4BIZ“, организиран от Морски клъстър България. Събитието бе част от проекта 4BIZ, подкрепено от Enterprise Europe Network и инициативата на Европейската комисия „Европейски морски ден в моята страна 2024“. Във форума участваха над 70 представители на синята икономика от България, Грузия, Румъния, Турция и Украйна, както и специални гости от Морски клъстър ACLUNAGA, Испания. Испанските представители споделиха своя опит в създаването на успешна бизнес среда чрез координация на различни управленски нива от синята екосистема. Те посетиха водещи компании за корабостроене и кораборемонт във Варна, като проведоха разговори за бъдещо сътрудничество с българските си колеги.
По време на форума се проведоха и множество срещи между фирмите – участници и се установиха много добри партньорства между компаниите.
На въпроса за реалното измерение на създадените бизнес партньорства чрез Морски клъстър България през тази година, Илзе Атанасова отговори, че е трудно да се каже точният им брой, но те в никакъв случай не са малко. Даде пример с варненска фирма, подпомогната от МКБ, която е спечелила финансиране и в момента е търсена от различни държави, включително от Китай. Софийска фирма пък търси варианти да се наложи на корабостроителния пазар и сега й съдействат да кандидатства по една европейска програма, за да може да получи финансиране. По друга програма, от 7 фирми кандидати, 3 успяха да се класират и ще получат стартово финансиране.
Що се отнася за високата динамика в работата на клъстъра, която е видна, председателят на неговия УС я отдава на факта, че морският бизнес разбира ползата от съвместните действия по важни за него теми, от възможностите за създаване на нови партньорства, нови възможности за финансиране. Разбира се, заслуга за разпознаваемостта на Морски клъстър България има и работата на неговият екип от млади хора, които работят с много ентусиазъм, допълни още Илзе Атанасова.