В края на годината ще започне мобилизацията на плавателните съдове и техниката, които ще започнат през 2025 г. първи сондажи в Черно море по проекта “Нептун Дийп” на Румъния. Това бе потвърдено по време на среща между румънското правителство и OMV Petrom, част от групата на австрийския енергиен гигант OMV.
„Правителството ще продължи твърдо да подкрепя този проект, имайки предвид ползите за Румъния и румънците. В размер на четири милиарда евро, тази инвестиция ще осигури необходимата енергия за гражданите и националната икономика и ще направи Румъния важен играч на европейския пазар“, каза премиерът на Румъния Марчел Чолаку по време на срещата. Според OMV първи доставки на газ по проекта могат да се очакват през 2027 година.
Maritime.bg припомня, че блок “Нептун Дийп” (Neptun Deep) в Черно море е с площ от 7500 кв. км и се намира на около 80 морски мили от бреговете на Румъния, на дълбочини между 100 и 1000 метра. Правата за проучване, разработване и производство на блока са собственост на OMV Petrom и Romgaz, всеки от които притежава 50% дял. OMV Petrom е оператор на проекта. От 2008 г. проучването на блока Neptun Deep включва две кампании за 3D сеизмично събиране на данни и две програми за проучвателно сондиране. По време на проучвателната сондажната кампания през 2011-2012 г. в първия дълбоководен кладенец Домино-1 бе открит газ. По време на втората сондажна кампания между 2014 и 2015 г. бяха извършени седем сондажа, включително Пеликан Юг-1, при който бе разкрит резервоара Пеликан Юг. През декември 2022 г. титулярите на проекта OMV Petrom и Romgaz подадоха декларацията за търговско откритие на резервоарите Домино и Пеликан Юг до Националната агенция за минерални ресурси. През март 2023 г. OMV Petrom и Romgaz подписаха с Transgaz договор за транспорт на природен газ от Черно море. През същата година румънските власти одобриха плана за развитие на търговските полета. До края на миналата година бяха сключени над 80% от договорите за изпълнение. Целта на компаниите през тази година е да се финализира възлагането на основните договори и да се получат всички разрешителни.
В края на миналата година OMV Petrom обяви, че е сключила споразумение за над 320 млн. евро за ангажиране на полупотопяемата сондажна платформа TRANSOCEAN BARENTS (IMO: 8768854) за минимален период от година и половина. Споразумението за полупотопяемата сондажна платформа от шесто поколение включва осигуряването на екипаж и свързани с него услуги, продукти, оборудване и материали. TRANSOCEAN BARENTS е сред най-съвременните сондажни платформа от шесто поколение с динамична система за позициониране клас 3 и може да работи ефективно както в плитководни, така и в дълбоководни участъци на блока. Мобилизирането в Черно море е планирано да започне към края на 2024 г., а сондажните дейности са планирани за 2025 г., като са планирани общо 10 сондажа.
Transocean-BarentsРумънският клон на природозащитната организация “Грийнпийс” съобщи, че е завел дело срещу две румънски институции с искане съдът да ги задължи да информират за токсичните вещества, които ще бъдат използвани в Черно море в рамките на проекта “Нептун Дийп” за добив на природен газ. “Грийнпийс Румъния” иска от съдебните инстанции да задължат Администрацията на водния басейн Доброджа-Крайбрежие и Националния институт за морски проучвания и развитие “Григоре Антипа” да съобщават информации за токсичните вещества, които ще бъдат излети в Черно море и как те ще засегнат морската среда. “Грийнпийс Румъния” твърди, че Институтът “Антипа” и Администрацията на водния басейн отказват да оповестяват тестовете за екотоксичност и техническата документация, подадена с оглед на издаването на разрешително, която се отнася до аспекти, свързани с околната среда”, посочиха представители на организацията.
Според координатор на “Грийнпийс Румъния” компаниите OMV Petrom и Romgaz, които предстои да осъществят проекта “Нептун Дийп”, ще използват за добива на газ от Черно море редица химически продукти в огромни количества, които дори на се предвидени в румънското законодателство.
“OMV Petrom и Romgaz ще използват за добива на газ в Черно море серия от химически вещества в огромни количества, които дори на се предвидени в румънското законодателство. Не знаем какви ще бъдат отраженията на тези химически вещества. Държавните институции, които трябва да бдят за благосъстоянието на гражданите и на околната среда, крият тези информации”, казва Влад Катуна, координатор на кампанията “Климат и енергия” на “Грийнпийс Румъния”.
Вчера министърът на околната среда на Румъния Мирча Фечет заяви, че проектът за експлоатация на газ от Черно море от OMV Petrom и Romgaz е преминал през всички процедури за издаване на екологични разрешения. „Има неправителствени организации, които вече са оспорили в съда административния акт, респективно екоспоразумението, убеден съм, без да искам да се произнасям, че и съдът ще докаже, че Агенцията за опазване на околната среда си е свършила работата както трябва“, заяви Фечет пред края на правителственото заседание в сряда. Изявлението му бе направено в контекста, в който Грийнпийс Румъния наскоро обяви, че е поискала от съда в Букурещ да спре действието на екологичното споразумение за проекта.
Грийнпийс Румъния настоява за незабавно спиране на проекта за добив на газ в Черно море, „като се имат предвид множеството рискове и проблеми, които представлява“.