Близо 2,5 млн. лева ще бъдат осигурени от общинския бюджет по проекта за ремонта на напорния тръбопровод за отпадни води на дъното на Варненското езеро. Средствата за възстановимо ДДС, които не се покриват от държавата, бяха гласувани с пълно единодушие на днешното заседание на местния парламент.
Проектът за вкопаване на тръбопровода бе включен в Инвестиционната програма за общински проекти на Министерството на финансите. За обектите от т. нар. списък с проекти за 100 милиона лева обаче не са осигурени средства за възстановимо ДДС, което налага Община Варна да изплати до 2,49 млн. лева от местната хазна. Парите ще бъдат осигурени от получени трансфери по спечелено от общината дело.
Междувременно продължават дейностите за осигуряване на траншея, в която да бъде положен тръбопроводът, който не е изпълнен по задание преди близо десетилетие.
През август бе обявено начало на дейностите, за които бяха осигурени над 20 милиона лева. Общите загуби от неизпълнението на проекта при самото му начало преди близо 10 години вече възлизат на над 30 млн. лева.
До 1 година трябва да приключи вкопаването на тръбопровода. Това означава, че ще е налице допълнително забавяне за реализацията на проекта за удълбочаване каналите на Пристанищен комплекс Варна, за които държавата осигури други над 400 милиона лева. Наскоро пък стана ясно, че дълбочините в района на подхода към най-големия пристанищен терминал “Варна – Запад” вече намаляват.
По-рано през септември Министерският съвет разреши на подизпълнител по проекта да използва два специализирани плавателни съда за извършване на хидротехнически работи във Варненското езеро – дълбачка MILFORD, плаваща под знамето на Белиз и несамоходният понтон „МР 26“, плаващ под знамето на Ямайка. Даденото разрешение е за срок от 224 дни.