Глобалното затопляне води до промени в Черно море, които заплашват да унищожат древните потънали кораби, които са се запазили на неговото дъно от хиляди години. Това заяви Виктор Вахонев, изследовател от Института за материална култура на Руската академия на науките по време на научната конференция „Моретата на Русия“, която се провежда в Севастопол.
По думите му уникалната среда на Черно море консервира останките на древни потънали кораби. Дори след няколко века те остават в почти същото състояние, както след достигането на дъното. Така например е възможно да се намерят добре запазени ленени тъкани, кости, въжета и ладии, да не говорим за дървен материал от корабокрушението – т.е. предмети, изработени от материали, които обикновено биха се разрушили за няколко години, коментира ученият.
„Има и примери за отлично запазени кораби, които са над сероводородния слой, но на голяма дълбочина. Така кораб от IV в. пр. н. е., лежащ на дълбочина 101 м. [под условното име] „Ерегли Е“, демонстрира отличен пример за запазеност: въпреки че корабът е силно разрушен от дънните рибарски мрежи, в него освен дървото на корпуса са запазени ленени тъкани и дори кости, въпреки 2400-годишната му възраст. Този пример не е изолиран. Много корабокрушения обаче може и да не дочакат изследвания, тъй като поради глобалните климатични промени условията в дънните слоеве на Черно море се променят“, казва Вахонев.
Той уточни, че освен уникалната сероводородна среда, високата безопасност на корабите се осигурява и от доста ниската и постоянна температура на водата, почти пълното отсъствие на течения и слънчева светлина. Но най-важното е, че големите дълбочини не са обитавани от морски мекотели, известни още като „корабен червей“ (Teredo navalis). Особеността на тези мекотели се състои в това, че те много бързо се хранят с дървесина и някои други органични материали.
„Климатичните промени водят до промени в химичния състав на морето, включително киселинност и соленост, както и до промени в теченията. А морските течения водят до промени в бентосния слой на седиментите, в който частично са запазени и археологически обекти; повишаването на морското равнище обикновено е свързано с увеличаване на дълбочините и промени в релефа на морското дъно, хидрологията. Но главната заплаха е затоплянето на водата, което позволява на морските мекотели да увеличат ареала си на разпространение“, подчертава ученият, цитиран от ТАСС.
По думите му единственото, което остава да направят учените е да положат всички усилия за възможно най-скорошно пълно и мащабно проучване на корабокрушенията в Черно море.
Бащите-основатели на морската археология в средата на ХХ век са мечтали, че на големи дълбочини ще могат да бъдат открити дори древни документи – и кой знае, може би това ще се случи скоро, добави Вахонев.