Терминалът за втечнен природен газ при гръцкия град Александруполис от днес вече е в търговска експлоатация, съобщиха от гръцката компания “Газтрейд” (Gastrade). Съоръжението разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубични метра годишно. Вече 14 гръцки и международни компании участват в проекта с търговска цел, като са ангажирали почти целия капацитет на терминала поне до 2030 г.
Началото на търговската експлоатация на новата инфраструктура бележи важен етап за развитието и енергийната сигурност на Европа, изтъкват от “Газтрейд”. Количествата от терминала могат да осигурят доставки на природен газ за Гърция, България, Румъния, Северна Македония и Сърбия, за Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на северозапад.
Съоръжението е проектирано, изградено и управлявано от “Газтрейд”. БТА припомня, че българският газопреносен оператор “Булгартрансгаз” е акционер в терминала с 20 процента. Освен българското дружество стратегически партньори и акционери са и “Елмина Копелузу”, “Газлог” (Gaslog), “ДЕПА Комерсиал” (DEPA Commercial) и “ДЕСФА” (DESFA).
Терминалът за втечнен природен газ в Александруполис се състои от плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ, подводен и сухоземен газопровод, който свързва инсталацията с националната газопреносна система. Чрез нея доставки природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно, се посочва още в съобщението.