Планираме до края на годината във Варна да се проведе поредното, осмо издание на “Дни на сини кариери”, насочено към популяризиране на кариерите в синята икономика, заяви пред Maritime.bg Илзе Атанасова, председател на Управителния съвет на Морски клъстър България. Инициативата, която се организира ежегодно, цели да привлече вниманието на младите хора към възможностите за професионално развитие в синята икономика, като същевременно помага на компаниите да се справят с недостига на квалифицирани кадри в контекста на новите технологични предизвикателства и тенденции в уменията. Според Илзе Атанасова, събитието остава водеща инициатива за клъстъра, като през годините е привличало средно над 250 участници и е установило своята стабилна позиция и значимост в морската индустрия. По нейните думи, организаторите на този форум непрекъснато търсят варианти как да повишат интереса и да привличат младите хора към професиите в синята икономика, за да се отговори на големия проблем с дефицита на кадри. Най-важното, според нея е, че различните заинтересовани страни в България успяха да се обединят около общата цел за преодоляване на този проблем. Инициативата „Дни на сини кариери“ се организира с активното съдействие на Българска морска камара, ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“, Технически университет – Варна, Колежа по туризъм към Икономически университет – Варна и други.
Събитието предоставя възможност на младите хора да се срещнат директно с представители на водещи компании от морския бизнес. Организират се редица срещи и презентации, които запознават младежите с различните професии в морските сектори, включително корабоплаване, корабостроене, кораборемонт, пристанищна дейност, корабно агентиране и брокераж. Председателят на УС на Морски клъстър България добави, че на събитията присъстват представители на Института по океанология към БАН, Института по рибни ресурси към ССА и Центъра по хидро и аеро-динамика – БАН, като участниците научават за възможностите за кариерно развитие в областта на научни изследвания, свързани с морската индустрия, в секторите рибарство и аквакултури, както и за кариерните перспективи в морския туризъм. „Искаме да покажем целия спектър на синята икономика и да дадем възможност на младите хора да се запознаят с всички тези дейности“, подчерта Илзе Атанасова.
Дни на сини кариери са насочени не само към населените места от крайбрежните райони – през последните години се наблюдава нарастващ интерес към синята икономика от различни краища на страната. В предишни издания на събитието участие взеха ученици не само от морските региони на България, но и от по-отдалечени места като Бяла Слатина, Монтана, Велико Търново и Свищов. На последното събитие дори имаше участници от Русе, където обикновено събитието се провежда онлайн. Това, според организаторите, е голям успех, тъй като разширява обхвата и демонстрира значимостта на морския сектор за цялата страна.
– Също така, миналата година подготвихме специална програма за организирана работна визита на група младежи от чужбина, допълни Илзе Атанасова. Те посетиха на място водещи компании в морската индустрия, като МТГ „Делфин“, Център по хидро- и аеродинамика и курорта „Св. Св. Константин и Елена“. Тези посещения позволиха на участниците да се запознаят с реалната работа в индустрията, което допълнително засили техния интерес и вдъхновение за бъдещо развитие в сините кариери.
През последните години дефицитът на кадри в морския сектор става все по-голям проблем не само в България, но и в международен план. За да се справят с това предизвикателство, организаторите на “Дни на сини кариери” активно работят по нови концепции и инициативи, които да направят морските професии по-привлекателни за младите хора. Инициативата се разширява и на регионално ниво. В рамките на проекта BRIDGE – BS, Морски клъстър България участва в създаването на виртуален център за сини кариери (VBCC) – онлайн платформа, която предоставя актуална информация за възможности за професионално развитие и образование за млади бъдещи професионалисти и хора, които имат интерес за реализация в секторите от синята икономика в Черноморския регион. Платформата надгражда Центъра за синьо кариерно развитие в Източното Средиземноморие и Черно море, създаден по проект MENTOR, и е в подкрепа на усилията на клъстъра да свърже младите хора и професионалисти с опит с работодатели и образователни институции от региона, като същевременно подпомага повишаването на техните професионални умения. Г-жа Атанасова отбеляза, че подобни дни на сини кариери са били организирани в рамките на лятно училище в Турция, като български компании също са участвали с презентации за възможностите за работа в морския сектор.
“Дните на сини кариери” във Варна са важен елемент от стратегическите усилия на Морски клъстър България и морската общност в страната и региона да се справят с предизвикателствата на дефицита на кадри в секторите от синята икономика. Събитието предоставя уникална възможност за млади хора да се запознаят с различните професии в синята икономика и да открият нови кариерни възможности. То също така бе част от инициативата Европейски морски ден в моята страна 2023 и Европейската година на уменията, като новината за него е публикувана на сайта на Европейски форум за морска политика – ГД Морско дело и рибарство на ЕК. Същевременно е пример за успешното сътрудничество между различни институции и компании, което може да послужи като модел за останалите морски басейни в Европа, добави още Илзе Атанасова.