Докато Европейският парламент се подготвя да гласува за новата Европейска комисия, OceanCare публикува подробен доклад, в който призовава държавите членки на ЕС да спазят ангажиментите си за забрана на дънното тралене в морските защитени зони (МЗЗ) до 2030 г. Тъй като светът изостава в изпълнението на Програмата до 2030 г. и по-специално на целта за устойчиво развитие SDG14, свързана с опазването на морската среда, спешността да се действа е по-голяма от всякога. Ако не се забрани дънното тралене в МЗТ, това не само застрашава здравето на морските екосистеми, но и поставя под заплаха глобалните усилия за справяне с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, съобщават пред Maritime.bg от организацията.
Дънното тралене е една от най-разрушителните риболовни практики, която причинява значителни екологични щети на морските местообитания и биоразнообразието. Огромен е глобалният мащаб на негативните последици, причинени от дънното тралене, според организацията. Траленето допринася за загубата на биоразнообразие, разрушаването на екосистемите и нарушаването на климата. Налице е спешна необходимост от налагане на мерки в държавите – членки на ЕС, за да се постигнат целите на Плана за действие на ЕС в областта на рибарството относно постепенното преустановяване на дънното тралене в морските защитени зони (МЗЗ) до 2030 г., както и от предприемане на действия на глобално равнище.
Докладът на OceanCare, озаглавен „Превъзходството на траловете“, предоставя задълбочен анализ на вредните въздействия върху морския живот и местообитания. В него се обобщават научни изследвания, които показват, че дънното тралене изчерпва биологичното разнообразие, намалява сложността на екосистемите на морското дъно и дори изостря изменението на климата, като освобождава въглерод, съхраняван в морските седименти. В доклада се подчертава необходимостта от незабавни действия на равнище ЕС и в световен мащаб за опазване на океаните и осигуряване на устойчив риболов.
Вижте целия доклад:
TrawlSupremacy_Report_OceanCare_2024OceanCare работи за защита на морския живот от 1989 г. насам. Международната организация за опазване на морската среда, базирана в Швейцария, има специален консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC) и допринася за постигането на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните 17 цели.