Президентът на САЩ Джо Байдън обяви днес инвестиционен план на стойност 3 милиарда долара, предназначен за пристанищната инфраструктура на САЩ, предаде Ройтерс. Планът, който се очаква Байдън да представи на пристанището в щата Мериленд, е от решаващо значение за автомобилната индустрия. Инвестиционният план беше блокиран в продължение на седмици и е част от програма, целяща да направи пристанищата в САЩ (екологично) “по-чисти”, посочва Франс прес.
Средствата се отпускат чрез Закона за намаляване на инфлацията, представляващ мащабен инвестиционен план, който засяга енергийния преход и позволява купуването на оборудване за зареждане, работещо с електрически или водородни батерии, заяви Белият дом в прессъобщение. Целта е да се намалят нивата на емисиите на въглероден диоксид (CO2), отделяни от американските пристанища, с над 3 милиона тона за период от десет години.
Тези усилия са част от целите на администрацията на Байдън за постигане на “сектор на товарните превози с нулеви емисии”, посочва Белият дом.
Инвестициите ще бъдат разпределени в 27 американски щата, като 147 милиона долара от тях са предназначени за Пристанищната администрация на щата Мериленд, която притежава порта на град Балтимор. Финансирането ще бъде използвано за създаване на синдикални работни места и модернизиране на пристанищната инфраструктура с (екологично) по-чисто оборудване, допълва Ройтерс, предаде БТА.
Обявяването на плана от администрацията на Байдън идва след тридневната стачка на Източното крайбрежие на САЩ и крайбрежието на Мексиканския залив по-рано този месец, когато бяха блокирани около половината кораби, очакващи обработка в местни пристанища. В американските пристанища работят около 100 000 синдикални работници, като тези служители са особено желани гласоподаватели в кандидатпрезидентската надпревара между Камала Харис и Доналд Тръмп, отбелязва АФП.